more_horiz
Wiadomości

Agencja S&P potwierdza rating Polski. Minister finansów: podkreślono konkurencyjność naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:58
Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" (perspektywa stabilna). "To kolejny dowód na to, że prowadzimy politykę, która skutecznie minimalizuje negatywny wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na polską gospodarkę" - skomentowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Agencja SP utrzymała rating Polski
Agencja S&P utrzymała rating PolskiFoto: Shutterstock/Tim Remer

Agencja ratingowa Standard & Poor's utrzymała ocenę ratingową dla Polski, zarówno dla zobowiązań krótko- jak i długoterminowych. Rating Polski utrzymano na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.

Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Minister finansów o "dobrej sytuacji" finansów publicznych Polski

"Największe agencje ratingowe dostrzegają stabilną sytuację naszych finansów publicznych i siłę polskiej gospodarki. Agencja S&P kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, podkreślając konkurencyjność naszej gospodarki, silną pozycję zewnętrzną i dobrą sytuację naszych finansów publicznych" - przekazała PAP szefowa resortu finansów.

"Dzisiejsza ocena agencji S&P to kolejny dowód na to, że prowadzimy politykę, która skutecznie minimalizuje negatywny wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na polską gospodarkę" - wskazała w komentarzu do ratingu Magdalena Rzeczkowska.

Rating Polski. Ocena S&P

Agencja w komunikacie prasowym podkreśla, że agresja Rosji na Ukrainę i związany z nią szok stagflacyjny mocno uderzył w polską gospodarkę, w związku z czym agencja obniżyła swoją prognozę wzrostu dla Polski na ten rok do 4,0 procent oraz na 2023 do 1,2 procent. Jednocześnie agencja uważa, że konkurencyjna, zdywersyfikowana gospodarka, silna pozycja zewnętrzna oraz dobra sytuacja finansów publicznych w Polsce pozwolą zminimalizować negatywne ryzyko jakie niesie za sobą wojna na Ukrainie.

Czytaj także:

Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska utrzymała wzrost gospodarczy oraz dobry stan finansów publicznych. Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie był większy i bardziej długotrwały niż obecnie spodziewany, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w wyniku napięć politycznych między Polską a władzami UE.

PAP/IAR, ms

Zobacz także

Zobacz także