more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: chcemy, by 14. emerytura była wypłacana co roku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 19:00
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z działaczami w Kołobrzegu powiedział, że "czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednoroczne, jak było początkowo planowane, tylko trwałe".
Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Kołobrzegu
Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami KołobrzeguFoto: PAP/Piotr Kowala

W sobotę prezes PiS spotkał się z działaczami i sympatykami w Kołobrzegu. Podczas spotkania spytany został, czy rewaloryzacja emerytur zostanie utrzymana mimo rosnącej inflacji.

- O tym już mówiła minister Marlena Maląg. Rewaloryzacja będzie bardzo wysoka, będzie trzynastka, będzie czternastka. Czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednoroczne, jak było początkowo planowane, tylko trwałe. Co roku będzie czternastka - ogłosił Jarosław Kaczyński.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował w czwartek, że w tym roku łączna kwota przeznaczona na 13. i 14. emeryturę wyniosła prawie 25 mld zł.

14. emerytura w 2022 roku

W tym roku ZUS rozpoczął wypłatę "czternastek" 25 sierpnia. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane było wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. Świadczenie było wypłacane z urzędu, co oznacza, że nie trzeba było składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

- Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 mln osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 mld zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1.217,98 zł na rękę - przypomniała prezes ZUS.

Prawo do "czternastki" mają osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę - 1.338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekracza 2.900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie zostało jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymają osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4.188,44 zł brutto.


Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także