more_horiz
Wiadomości

"Nota dyplomatyczna w ciągu tygodnia". Jarosław Kaczyński o reparacjach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 21:35
- Musimy żądać swojego i sądzę, że w ciągu najbliższego tygodnia nota dyplomatyczna w sprawie reparacji zostanie wystosowana - powiedział w Kołobrzegu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego "przyjdzie dzień, w którym ta walka zakończy się naszym sukcesem".
Ruiny Starego Miasta w Warszawie. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ruiny Starego Miasta w Warszawie. Fot. Narodowe Archiwum CyfroweFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jarosław Kaczyński mówił, że w 1991 r., kiedy "było nasze dno gospodarcze", a Polska odnotowała największy spadek PKB, "mieliśmy na głowę 27 proc. tego co Niemcy, licząc siłę nabywczą". 

- A dzisiaj mamy 66, a pewnie po tym roku będziemy mieli trochę więcej, 67 czy 68 proc. I Niemców to nie cieszy, bo pamiętajcie państwo, że to jest największy wynik w naszej historii, nigdy w historii nie byliśmy tak blisko - powiedział prezes PiS.

Nie ma dobrych wujków

Stwierdził, że obecnie "doganiamy" Niemcy.

- I to się niestety nie podoba. Jeśli sądzicie państwo, że Europa, ta bogatsza, zachodnia, składa się z dobrych wujków, którzy chcą swoich krewnych doprowadzić do swojego poziomu zamożności, to się państwo mylicie głęboko. Absolutnie tak nie jest. W tej chwili te modele gospodarcze, które są tam rozważane, sprowadzają się do tego, żeby tę biedniejszą Europę trochę, jak to się potocznie mówi, [...] doić - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Jak przekonywał, "my mamy obowiązek się bronić, nie zgłaszać jakieś pretensje, że oni nie są tacy dobrzy, jak mówią, że są, tylko po prostu się bronić, w sferze zapewnienia sobie tego rozwoju gospodarczego szybszego niż niemiecki".

Nota dyplomatyczna

Prezes PiS poruszył też kwestię reperacji ze strony Niemiec.

- Oni próbują się przedstawiać w świecie jako mocarstwo moralne, nam zrobili najwięcej krzywd ze wszystkich narodów, nie licząc Żydów - podkreślał.

Mówił o Polakach zamordowanych lub zmuszanych do pracy w obozach oraz o zniszczeniu moralnym, jakiego Niemcy dokonali w Polsce podczas II wojny światowej.

- Musimy żądać swojego i sądzę, że w ciągu najbliższego tygodnia już odpowiednie dokumenty, czyli nota dyplomatyczna w tej sprawie, zostanie wystosowana - zapowiedział prezes PiS.

Twarda walka

Przekonywał, że są też Niemcy "myślący przyzwoicie", którzy rozumieją polskie żądania. Zaznaczył, że Polska nigdy nie zrzekła się prawa do reperacji od Niemiec.

- Krótko mówiąc, musimy z tym występować i to nie jest żaden chwyt polityczny, to nie jest - jak to mówią nasi oponenci - na wewnętrzny rynek przeznaczone. To będzie długa i twarda walka, ale jesteśmy przekonani, że przyjdzie dzień, w którym ta walka zakończy się naszym sukcesem, bo Niemcy zrozumieją, że straty reputacyjne, które przynosi im ta sprawa, są tak wielkie, że warto jednak zacząć rozmawiać i tę sprawę rozwiązać - podsumował Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Projekt warstwypamieci.pl. Świrski: ta mapa wizualizuje ogrom zbrodni obu okupantów

PAP/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także