more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: po skandalu z Sikorskim Tusk udaje, że nic się nie stało

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 07:47
"Dyplomacja w rękach PO to jak odbezpieczony granat w rękach dziecka" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Zarzucił liderowi Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi, że po "skandalu z Radkiem Sikorskim (chodzi o wpis polityka dot. Nord Stream - red.) udaje, że nic się nie stało".
Mateusz Morawiecki: Donald Tusk nadal jest w dobrym humorze i po skandalu z Radkiem Sikorskim udaje, że nic się nie stało
Mateusz Morawiecki: Donald Tusk nadal jest w dobrym humorze i po skandalu z Radkiem Sikorskim udaje, że nic się nie stałoFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty na forum ONZ, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. Kilka dni temu Sikorski zasugerował wpisem na Twitterze, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA" - napisał b. szef MSZ.

Premier Morawiecki: to gorzej niż zdrada, to głupota

"Dyplomacja w rękach PO to jak odbezpieczony granat w rękach dziecka. Rosja powołuje pod broń setki tysięcy żołnierzy, a Donald Tusk nadal jest w dobrym humorze i po skandalu z Radkiem Sikorskim udaje, że nic się nie stało. To gorzej niż zdrada, to głupota" - napisał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na Twitterze.

W piątek Donald Tusk na konferencji prasowej w Białobrzegach, komentując wpis b. szefa MSZ o uszkodzeniach gazociągów Nord Stream, wyraził przekonanie, że po rozmowie z nim Sikorski będzie się wystrzegał podobnych wpisów. - Sikorski dobrze zdaje sobie sprawę, że popisał się niepotrzebną ekstrawagancją. Ten wpis nie był ani mądry, ani potrzebny, ani odpowiedzialny - powiedział szef PO.

Czytaj również:

Sam Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił, że cieszy go, iż "Nord Stream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany". "To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców" - napisał. "Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu" - podkreślił.

Biały Dom: idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream jest niedorzeczna

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w środę, iż "idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej niż efektem rosyjskiej dezinformacji". Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera.

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.

[WIDEO] Śniadanie w Trójce. Politycy potępiają tweet Sikorskiego jako nieodpowiedzialny

ms, PAP, kor

Zobacz także

Zobacz także