more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Sobolewski apeluje do samorządów o zaangażowanie w dystrybucję węgla. "Oprócz praw mają też obowiązki"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 09:25
- Ministerstwo Aktywów Państwowych prosi o współudział w dystrybucji węgla, jest taka sytuacja, że może to być dużo łatwiejszą ścieżką załatwione we współpracy z samorządami, na tę współpracę liczymy i o nią prosimy, nic więcej - zapowiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie 1 Polskiego Radia. Odniósł się także do słów prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który stwierdził, że "urwałby głowę ministrowi Czarnkowi".
Do końca roku spółki Skarbu Państwa sprowadzą do Polski 11,2 mln ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych prosi samorządy o pomoc w dystrybucji.
Do końca roku spółki Skarbu Państwa sprowadzą do Polski 11,2 mln ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych prosi samorządy o pomoc w dystrybucji.Foto: Artur_Nyk/ Shutterstock

Krzysztof Sobolewski, który był gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia, odnosił się do częściowo krytycznej reakcji samorządów na prośbę władz centralnych o pomoc w dystrybucji węgla. Z taką inicjatywą wystąpił wicepremier Jacek Sasin.

Prawa i obowiązki

- To prośba, by samorządy poczuły się jak administracja państwowa - ocenił Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, chodzi o to, by władze lokalne nie tylko wykorzystywały prawa, ale i realizowały swoje obowiązki.

- Samorządy są też władzą państwową. Współudział samorządów jest podyktowany też tym, że oprócz praw mają obowiązki - podkreślił Sobolewski.

- Jednym z takich obowiązków jest zapewnienie swoim obywatelom na poziomie powiatu, gminy, takich warunków życia, aby nie musieli drżeć o najbliższe dni - stwierdził polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówił, "Ministerstwo Aktywów Państwowych prosi o współudział w dystrybucji węgla". - Jest taka sytuacja, że może to być dużo łatwiejszą ścieżką załatwione we współpracy z samorządami, na tę współpracę liczymy i o nią prosimy, nic więcej - wyjaśnił.

Poziom dyskusji z częścią samorządów

Gość Sygnałów Dnia mówił także o słowach prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, który stwierdził, że "urwałby głowę ministrowi Czarnkowi". - To jest poziom dyskusji, my do niego nie chcemy schodzić, uważamy, że to głos jednostki, a nie całego samorządu. Mamy nadzieję, że zreflektują się samorządowcy współpracujący z tym prezydentem i wyciągną odpowiednie konsekwencje.

Czytaj także:

Zobacz rozmowę z Krzysztofem Sobolewskim:

pg/jp

Zobacz także

Zobacz także