more_horiz
Wiadomości

14. emerytura. Marlena Maląg: pracujemy nad tym, by była wypłacana co roku

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:31
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała na antenie TVP Info, że jej resort pracuje nad projektem ustawy o stałej 14. emeryturze. Minister skomentowała też sytuację na rynku pracy.
Minister rodziny i polityki społecznej powiedziała na antenie TVP Info, że w planie jest wypłata świadczenia na poziomie minimalnej emerytury
Minister rodziny i polityki społecznej powiedziała na antenie TVP Info, że w planie jest wypłata świadczenia na poziomie minimalnej emeryturyFoto: twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Marlena Maląg wyjaśniła, że "czternastka" ma być wypłacana na poziomie minimalnej emerytury. Jako termin wypłaty świadczenia ministerstwo rodziny proponuje koniec sierpnia. - Szczegóły będą pokazane w odpowiednim momencie - dodała minister rodziny i polityki społecznej.


Posłuchaj
00:14 11978105_1.mp3 Minister rodziny Marlena Maląg: pracujemy nad ustawą o 14. emeryturze na stałe (IAR)

Zapowiedź wprowadzenia 14. emerytury jako trwałego świadczenia ogłosił w ubiegłym tygodniu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu.

"Umiarkowany optymizm"

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej powiedziała, że ministerstwo patrzy z "umiarkowanym optymizmem" na rekordowo niską stopę bezrobocia w Polsce. Według danych GUS, w sierpniu wyniosła ona 4,8 procent i była najniższa od ponad 30 lat. Marlena Maląg mówiła, że z uwagi na sytuację geopolityczną prognozowane jest spowolnienie gospodarcze w naszym kraju i wzrost bezrobocia.

- Polska jeszcze dalej jest w rozpędzie dzięki inwestycjom strategicznym, które są realizowane - oceniła minister rodziny. - Natomiast to spowolnienie gospodarcze następuje i nastąpi, ale dane, które mamy, są optymistyczne o tyle, że na pewno nie będzie to wzrost duży. Szacujemy w ustawie budżetowej, że będzie to maksymalnie bezrobocie do 5,4 procent - wskazała Marlena Maląg.


Posłuchaj
00:28 11978057_1.mp3 Marlena Maląg o stopie bezrobocia w Polsce (IAR)

Szefowa resortu rodziny dodała, że w kolejnych miesiącach lekki wzrost bezrobocia może również nastąpić z powodu korekty danych, której dokonuje Główny Urząd Statystyczny.

IAR/mg

Zobacz także

Zobacz także