more_horiz
Wiadomości

Specjalna taryfa na prąd m.in. dla samorządów. Müller: projekt przedstawimy w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 12:21
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe oraz małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Zastrzegł przy tym, że "jakieś podwyżki będą, ale dużo niższe".
Rzecznik rządu  Piotr Mller o wsparciu m.in dla samorządów, małych i średnich firm
Rzecznik rządu Piotr Müller o wsparciu m.in dla samorządów, małych i średnich firmFoto: Twitter.com/@PremierRP

Piotr Müller zaznaczył, że mimo tej trudnej sytuacji rząd nie może stać bezczynnie. "Dlatego nasz rząd przygotowuje rozwiązania w zakresie specjalnych taryf dla samorządu i w zakresie zmian sposobu liczenia cen energii elektrycznej, żeby były te ceny niższe".

Jak zapowiedział na konferencji prasowej, zaproponowane rozwiązanie będzie chronić przed podwyżkami w takim stopniu, jak to jest możliwe.

- Chcemy, aby to był mechanizm taryfowy - zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że projekt nie jest jeszcze gotowy. Jakieś podwyżki będą, ale będą dużo niższe - dodał Müller, przypominając, że np. samorządy otrzymały od spółek energetycznych propozycje przewidujące, że stawki za energię elektryczną wzrosną nawet kilkukrotnie. 

Rzecznik podkreślił, że rząd chce obradować nad przedstawionym projektem w trybie pilnym.

Specjalna taryfa na prąd m.in. dla służby zdrowia

W środę o założeniach projektu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami władz lokalnych. Na spotkaniu z samorządowcami premier Morawiecki zapowiedział, że program wsparcia dla instytucji samorządowych będzie miał charakter podobny do zamrożenia cen energii do poziomu 2000 kilowatogodzin dla gospodarstw domowych. Ma on objąć przede wszystkim wrażliwe instytucje samorządowe takie jak placówki oświatowe i kulturalne oraz lokalną służbę zdrowia.

Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie; nie zostawiamy samorządów samych sobie - mówił szef rządu.

Posłuchaj
00:31 11979113_1.mp3 Rzecznik rządu o wsparciu dla samorządów (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w Programie 1 Polskiego Radia

IAR, PAP

ASP/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także