more_horiz
Wiadomości

Dostarczanie ciepła i energii elektrycznej przez samorządy. Co na ten temat mówią przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:02
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska przypomniała, jakie obowiązki mają samorządy w zakresie zapewniania dostępu do energii elektrycznej, ciepła i paliwa. Powołała się przy tym na przepisy prawa.
Obowiązki samorządowców w zakresie dostarczania energii elektrycznej czy ciepła
Obowiązki samorządowców w zakresie dostarczania energii elektrycznej czy ciepłaFoto: Twitter/Anna Moskwa

Włodarze niektórych miast oskarżają rząd Zjednoczonej Prawicy o zapaść rynku energetycznego. Samorządowcy związani z opozycją zapowiadają również, że w piątek stawią się przed Sejmem i Kancelarią Premiera w manifestacji przeciwko wysokim podwyżkom cen energii. 

Tymczasem minister klimatu i środowiska wskazała w mediach społecznościowych, jakie obowiązki w zakresie dostarczania energii elektrycznej czy ciepła mają organy samorządowe.

"Dla przypomnienia poniżej kilka wybranych zadań gmin: zaopatrzenie w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe. Obowiązkowe i wyłączne, a nie fakultatywne" - przypomina na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Do wpisu dołączyła przepisy z ustawy prawo energetyczne:

  • planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy;
  • planowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: miejsc publicznych, dróg gminnych, dróg powiatowych, dróg wojewódzkich i dróg krajowych;
  • a także finansowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy: ulic, placów, dróg gminnych i części dróg krajowych.

"Dziękujemy wszystkim gminom, które odpowiedzialnie realizują powierzoną im misję" - dodała minister Moskwa.

tvp.info,Twitter,pkur


Zobacz także

Zobacz także