more_horiz
Wiadomości

To oni rozsławiają nasz kraj. Znamy laureatów plebiscytu KGHM "Ambasador Polski"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 23:49
Piłkarz Robert Lewandowski, profesor Jan Lubiński, pisarz Andrzej Sapkowski - to laureaci 4. plebiscytu KGHM "Ambasador Polski". Jego celem jest wyróżnienie osób, które w różnych dziedzinach, dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu promują Polskę na całym świecie.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera podczas w gali wręczenia nagród konkursu Ambasador Polski KGHM
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera podczas w gali wręczenia nagród konkursu Ambasador Polski KGHMFoto: PAP/Paweł Supernak

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. W swoim przesłaniu odniósł się do znaczenia plebiscytu. Podkreślił, że promuje on znakomite osiągnięcia Polaków na niwie naukowej, kulturalnej i sportowej. Laureaci plebiscytu rozsławiają imię ojczyzny w świecie. Prezydent życzył też KGHM Polska Miedź S.A. dalszego rozwoju, udanej ekspansji na globalne rynki i spełnienia ambitnych aspiracji.

Podczas otwarcia gali Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński powiedział, że spółka jako biznesowy Ambasador Polski stara się promować ludzi i przedsięwzięcia, które propagują narodową markę.

- Dziś jako naród potrzebujemy wzorców, na których można się opierać. Potrzebujemy przykładów nieustępliwości, odwagi, ciężkiej pracy i talentu. Potrzebujemy polskich czempionów. Takimi właśnie osobami są laureaci naszego plebiscytu. Przyczyniają się do budowy wizerunku Polski poza granicami naszego kraju, ale także do budowy narodowej tożsamości, do utrwalania świadomości tego, że Polska to kraj ludzi kreatywnych, o ogromnym potencjale, mogących odnosić sukcesy - powiedział Chludziński.

KGHM "Ambasador Polski". Lista laureatów

Jak co roku wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt osób - naukowców, artystów, sportowców oraz działaczy społecznych.

Kapituła przyznała tytuł "Ambasadora Polskiego Sportu 2022" Robertowi Lewandowskiemu. Kapitan reprezentacji Polski i piłkarz FC Barcelony przesłał nagranie, w którym podziękował za nagrodę i za wsparcie polskich kibiców. Powiedział, że czuje się dumny, iż Polska ma coraz więcej takich ambasadorów na światowych arenach sportowych.

W kategorii "Nauka" nagrodzony został profesor Jan Lubiński - szef Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.

Nagrodą "Ambasadora Kultury Polskiej" został uhonorowany pisarz fantasy Andrzej Sapkowski - twórca postaci Wiedźmina.

Nagrodę specjalną otrzymały Wojska Obrony Terytorialnej. Nagrodę przyznał prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński, który podkreślił, że obecna sytuacja geopolityczna udowodniła, jak potrzebną formacją są WOT.

Nagroda publiczności

Jednym z elementów konkursu "Ambasador Polski" jest nagroda publiczności. W tym roku głosujący w plebiscycie KGHM przyznali to wyróżnienie organizatorom kampanii BohaterON - włącz historię! Uhonorowano w ten sposób promocje patriotycznych postaw i tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami, a także tworzenie wspólnoty pamiętającej o historii naszego kraju i jej bohaterach.

W uzasadnieniu głosujący najczęściej wpisywali jedno zdanie: "Nie ma lepszej promocji historii Polski XX wieku".

Sprawiedliwość i prawda

W tym roku kapituła konkursu przyznała również nagrodę, którą wyróżnieni zostali zagraniczni dziennikarze, którzy relacjonowali pomoc Polaków dla Ukrainy. Wyróżnienie w imieniu środowiska odebrała Rita Cosby.

- Mój ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim. A dziś my, dziennikarze, walczymy o sprawiedliwość i pokazujemy prawdę. Tworząc świadectwa historii za pomocą naszych słów i obrazów. Pokazując światu niezastąpioną i niezapomnianą rolę Polski. Otworzyliście swoje domy milionom uchodźców i nigdy nie zawahaliście się we wsparciu dla wolności - przekazała poprzez łącze zdalne amerykańska dziennikarka telewizyjna i radiowa.

Laureaci zostali wybrani przez kapitułę konkursu, w skład której weszli znakomici naukowcy, sportowcy, przedstawiciele administracji publicznej oraz prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Posłuchaj
00:27 galalala.mp3 Robert Lewandowski dziękuje za wyróżnienie i wsparcie kibiców (IAR)

Czytaj także:

Posłuchaj
00:32 wotgala.mp3 Zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, generał brygady Maciej Klisz: dziękuję w imieniu ponad 34 tys. żołnierzy WOT (IAR)

 

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także