more_horiz
Wiadomości

Święto Ratowników Medycznych. Kraska: w pandemii ratownictwo zdało egzamin na szóstkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 22:02
Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, ostatnie dwa lata pokazały, że ratownictwo medyczne zdało egzamin na szóstkę. -  W tym ciężkim okresie ratownicy medyczni byli na pierwszej linii frontu oraz ryzykowali zdrowie swoje i swojej rodziny - podkreślił.
Minister Kraska: ratownictwo medyczne w pandemii zdało egzamin na szóstkę
Minister Kraska: ratownictwo medyczne w pandemii zdało egzamin na szóstkęFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wiceminister podczas rozmowy w TVP Info odniósł się do czwartkowego Święta Ratowników Medycznych i podkreślił, że ostatnie dwa lata pokazały, że "ratownictwo medyczne zdało egzamin na szóstkę".

- W tym ciężkim okresie covidowym ratownicy medyczni byli na pierwszej linii frontu. To oni dojeżdżali do pacjenta, to oni zakładali te kombinezony, ryzykowali zdrowie swoje i swojej rodziny, bo przecież wracali do swojego miejsca zamieszkania - powiedział.

Zdaniem wiceministra praca ratownika medycznego jest ciężka nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. - Ale, z drugiej strony, to praca dająca wiele satysfakcji i zadowolenia. Jako lekarz prawie 30 lat jeździłem w karetce i wiem, jaka to jest odpowiedzialność, ale i wielka radość, kiedy niesie się pomoc drugiemu człowiekowi i to widać już w tym miejscu, gdzie się tej pomocy udziela - wyjaśnił.

"Metamorfoza ratownictwa medycznego"

- Dzisiaj w rozmowie z ratownikami wspominaliśmy ten okres ostatnich lat, że polskie ratownictwo medyczne przeszło potężną metamorfozę - powiedział. Jak zaznaczył - oprócz - dotychczasowych nakładów - w przyszłym  budżecie na ratownictwo medyczne zapisano 3 miliardy 800 mln.

Według Waldemara Kraski polskie ratownictwo wyposażone jest w sprzęt na światowym poziomie. - Karetki, którymi dysponujemy, są najlepszej jakości, zresztą w ciągu ostatnich trzech lat przekazaliśmy, jako Ministerstwo Zdrowia, ponad 400 nowych ambulansów. Także sprzęt, który znajduje się w karetkach, jest tym najlepszym - stwierdził.

Dodał, że obecnie wsparcie finansowe jest kierowane głównie na wynagrodzenia ratowników. - Chcemy, aby ta odpowiedzialna praca, jaka wykonują ratownicy medyczni, była dobrze płatna. Chcemy też zachęcić młodych ludzi, którzy kończą szkoły i wiążą swoją przyszłość z ratownictwem medycznym, żeby mieli tę perspektywę dobrze wynagradzanej pracy - podsumował wiceminister.

Czytaj także:

PAP/es

Zobacz także

Zobacz także