more_horiz
Wiadomości

System obrony powietrznej Wisła. Prezydent Duda: będzie najnowocześniejszy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:17
System Patriot to część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, który będzie zintegrowany z systemami Narew oraz Pilica - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas testów wyrzutni Patriot w Toruniu. Dodał, że po ukończeniu będzie to najnowocześniejszy systemem obrony powietrznej na świecie.
System obrony powietrznej Wisła. Prezydent Duda: będzie najnowocześniejszy na świecie
System obrony powietrznej Wisła. Prezydent Duda: będzie najnowocześniejszy na świecieFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W piątek prezydent Andrzej Duda wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli w Toruniu udział w testach elementów baterii Patriot, które mają stać się podstawą system obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".

- Wydawałoby się niemożliwe, a jednak możliwe. W 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż i wykonanie pierwszej części systemu Patriot dla Polski. Czyli pierwszego elementu naszego wielowarstwowego i interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej "Wisła", który będzie zintegrowany z systemem "Pilica" i z systemem "Narew", szeroko pojętego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, po ukończeniu system "Wisła" będzie najnowocześniejszym systemem na świecie. Wskazał, że "podobny system obejmujący Patriot jest w tej chwili realizowany równolegle w USA, ale u nas będzie miał on charakter wielowarstwowy". Prezydent zaznaczył też, że "będzie to wielki, zintegrowany system scalający ze sobą w ramach współdziałania te trzy systemu o różnych zasięgach obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej".

Wskazał, że "realizacja tego systemu w fazie wstępnej - w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się na Ukrainie i związanego z nią ryzyka i zagrożenia - nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18. dywizjonu obrony przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu - tzw. »mała Narew« wyposażona w rakiety CAMM".

Jak podkreślił, "to, co było w 2018 r. tylko planem, dzisiaj się realizuje". - Pierwsze elementy systemu Patriot stoją tutaj. Dziękuję tym, którzy przyczyniają się do tego zadania - podkreślił polski przywódca.

Posłuchaj
00:28 11993833_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: system "Wisła" będzie zintegrowany z systemami "Pilica" i "Narew". To system najnowocześniejszy na świecie (IAR) 

Testy elementów pierwszej baterii Patriot dla Polski

Przyjęcie i wdrożenie systemu "Wisła" do Sił Zbrojnych RP odbywa się w ramach procedury SICO (System Integration Checkout). W ramach tego procesu polskie i amerykańskie zespoły przeprowadzają inwentaryzację dostaw i realizują finalny montaż sprzętu wojskowego oraz dokonują pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu. Po pozytywnym przejściu tych testów system "Wisła" trafia do pododdziałów 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

W ramach SICO zostaną sprawdzone wszystkie dostarczone elementy, tj. m.in. radary AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plan), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280 czy radiolinie IFCN.

Czytaj także:

Zobacz także: wicepremier Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

ng//gov.pl//IAR//PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także