more_horiz
Wiadomości

Energia i opał na zimę. Prezes PiS: daliśmy sobie z tym radę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 20:15
Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Częstochowie poruszył temat dostępności węgla i cen energii elektrycznej. - Mogę z bardzo wysokim poziomem pewności zapewnić, że daliśmy sobie z tym radę - zapewnił prezes PiS.
Dzisiaj jest problem zimy, węgla, opału, problem cen energii elektrycznej - zaznaczył Jarosław Kaczyński, wskazując na globalny kryzys wywołany rosyjską agresją na Ukrainę.
Dzisiaj jest problem zimy, węgla, opału, problem cen energii elektrycznej - zaznaczył Jarosław Kaczyński, wskazując na globalny kryzys wywołany rosyjską agresją na Ukrainę.Foto: Mark Agnor/ Shutterstock

Podczas spotkania z mieszkańcami Częstochowy Jarosław Kaczyński sporo uwagi poświęcił bezrobociu, które było "największym nieszczęściem poprzedniego okresu".

- I nie pojawiło się. Polska oczywiście przyhamowała gospodarczo, ale w zeszłym roku już się odbiła. Ostateczne wyniki badań GUS to jest 6,8 proc. wzrostu - powiedział prezes PiS.

Dodał, że to jest jeden z największych wzrostów ostatniego 30-lecia.

Daliśmy sobie radę

Jarosław Kaczyński mówił też o "wielkim światowym kryzysie gospodarczym" związanym z wojną na Ukrainie.

- Jesteśmy w trakcie walki z tym kryzysem. Dzisiaj jest problem zimy, węgla, opału, problem cen energii elektrycznej – podkreślił szef PiS, który zapewnił, że z "bardzo wysokim poziomem pewności, że daliśmy sobie z tym radę".

Równanie do Zachodu

Podkreślił, że partia rządząca będzie konsekwentnie dążyć do tego, żeby Polska dogoniła Zachód pod względem rozwoju gospodarczego.

- W 1991 roku mieliśmy na głowę, licząc w sile nabywczej, czyli w tym, co jest realne, 27 proc. tego, co Niemcy, czyli jedną czwartą. Byli cztery razy bogatsi niż my. W 2021 roku to już było 66 proc., a tym roku będzie jeszcze prawdopodobnie trochę więcej - podkreślił prezes partii.

Siła nabywcza w UE

Wspomniał także o "przeciętnym dochodzie w sile nabywczej w Unii Europejskiej". Dodał, że jeśli chodzi o Polskę wynosi on już 77-78 proc. przeciętnego dochodu UE, a "niedługo będzie wynosił 80 proc."

- Sądzę, że tutaj szybko, jeszcze szybciej niż w stosunku do Niemiec, pójdziemy do przodu. To się nam należy – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
00:50 wczze.mp3 Prezes PiS spotkał się z mieszkańcami Częstochowy. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także