Wstrzymano pracę ws. ustawy o sędziach pokoju. Wiemy, kiedy ruszą ponownie
Podkomisja sejmowa nie zajmie się we wtorek projektem zawierającym przepisy wprowadzające sądy pokoju. Posiedzenie zostało odwołane ze względu na konieczność ustalenia uwag do setek złożonych poprawek. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuować prace w przyszłym tygodniu - powiedział szef podkomisji Kazimierz Smoliński (PiS).
2022-10-18, 10:38
Merytoryczne omawianie poszczególnych zapisów przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucję sądów pokoju i sędziów pokoju podkomisja rozpoczęła 12 września. Po zakończeniu omawiania głównego projektu o sędziach pokoju podkomisja musi jeszcze pochylić się nad projektem przepisów wprowadzających tę reformę. Posiedzenie w tej sprawie rozpoczęto w poniedziałek, lecz z uwagi na obszerne poprawki złożone przez PiS i ponad 300 kolejnych zaproponowanych przez sejmowe biuro legislacyjne prace podkomisji w poniedziałek zostały przerwane i miały być kontynuowane we wtorek.
Jak dowiedziała się PAP, konieczność zapoznania się i ustalenia kształtu licznych poprawek jest przyczyną odwołania wtorkowego posiedzenia podkomisji. - Mam nadzieje, że prace nad projektem będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Tam są poprawki i biuro legislacyjne musi poustalać z Kancelarią Prezydenta uwagi. Będziemy procedować dalej - powiedział szef podkomisji Kazimierz Smoliński (PiS).
Przepisy wprowadzające sądy pokoju
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu odbyło się w Sejmie w grudniu ub. roku. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji.
Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15. Paweł Kukiz od miesięcy deklarował, że warunkiem dalszego wspólnego głosowania z PiS jest uchwalenie projektu o sądach pokoju do końca września. Na początku października polityk poinformował, że zawiesza wspólne głosowanie z PiS w Sejmie w ramach zawartej w ubiegłym roku umowy między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego.
REKLAMA
Na początku października prezes PiS mówił o problemach legislacyjnych, jakie wiążą się z ustanowieniem sądów pokoju. - Ja to popieram ze względu na umowę z Pawłem Kukizem, ale mam pewne wątpliwości. Przygotowywana jest potrzebna do tego zmiana spłaszczająca strukturę sądów powszechnych - mówił Jarosław Kaczyński.
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.
- Ustawa o sędziach pokoju. Łukasz Rzepecki: liczę na szybkie przegłosowanie projektu
- Ustawa o sądach pokoju. Smoliński: mam nadzieję, że we wrześniu przyjmiemy projekt
- "Działa systemowa nierówność wobec prawa". Prezes PiS o konieczności reformy sądów
- Senat wybrał ławników do SN z KOD. Wiceszef MS: opozycja pokazała najgorszą twarz i chęć upolitycznienia sądu
Zobacz także: Kazimierz Smoliński o ustawie o sądach pokoju
nj, PAP
REKLAMA
REKLAMA