"Rok 1945 przyniósł zniewolenie, nie wyzwolenie". IPN wzywa do usunięcia pomnika armii ZSRR
Prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział, że Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie jest ahistoryczny, bo "rok 1945 nie był czasem wyzwolenia, ale zniewolenia". - To pomnik pogardy dla ofiar, a chwały sprawców - przekonywał.
2022-10-19, 17:07
W Olsztynie, przy monumencie, zwanym potocznie "szubienicami", historyk przypomniał, że po zakończeniu działań wojennych armia sowiecka niszczyła to miasto, mordowała Polaków, gwałciła kobiety. - Tak nie zachowują się wyzwoliciele. Poza tym wolności nie mogli nieść ci, którzy sami byli zniewoleni - podkreślił prezes IPN.
Apel do władz Olsztyna
Karol Nawrocki dodał, że utrzymywanie tego pomnika w przestrzeni publicznej jest łamaniem prawa. Przypomniał, że od 2016 roku obowiązuje ustawa o dekomunizacji i w jej myśl takie pomniki muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej.
- Jest to pomnik pogardy dla ofiar, a chwały sprawców, a jego utrzymywanie w przestrzeni publicznej jest łamaniem polskiego prawa - mówił prezes IPN, zwracając się do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza o usunięcie monumentu. - Opinia IPN jest wyraźna - podkreślił.
REKLAMA
Skucie symboli zamiast likwidacji pomnika
"Szubienice" to Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego, odsłonięty w latach 50-tych ubiegłego wieku jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. We wrześniu został wykreślony z rejestru zabytków i, w myśl ustawy dekomunizacyjnej, powinien zniknąć z przestrzeni publicznej. Jednak prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że na razie miasto jedynie skuje komunistyczne symbole: gwiazdę, sierp i młot.
Instytut Pamięci Narodowej ocenia, że to niewystarczające i zapowiada, że będzie dążył do usunięcia "szubienic" z przestrzeni publicznej Olsztyna.
- [NASZ WYWIAD] 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków
- "Wyjątkowo tragiczne miejsce". IPN zakończył pierwszy etap prac poszukiwawczych wokół willi Jasny Dom w Warszawie
- Stalinowskie zbrodnie. Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]
Poseł PiS Jan Mosiński gościem Polskiego Radia 24 - zobacz nagranie video
IAR/ mbl
REKLAMA