more_horiz
Wiadomości

"Nie ma silnego państwa bez silnej armii". Premier Morawiecki spotkał się z polskimi pilotami

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 10:15
Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z pilotami myśliwców F-16 oraz F-22 biorącymi udział w misji NATO Air Shielding w Łasku. - Dziś razem z pilotami amerykańskimi, razem z żołnierzami pokazujemy czym jest prawdziwy sojusz i prawdziwa współpraca dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo wchodzi na coraz wyższy poziom - powiedział premier.
Polands Prime Minister Mateusz Morawiecki (centre), flanked by Defence Minister Mariusz Błaszczak (right) and the US ambassador to Poland, Mark Brzezinski (left), during a meeting with Polish and American fighter jet pilots at the 32nd Tactical Air Base in Łask, central Poland, on Monday.
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki (centre), flanked by Defence Minister Mariusz Błaszczak (right) and the US ambassador to Poland, Mark Brzezinski (left), during a meeting with Polish and American fighter jet pilots at the 32nd Tactical Air Base in Łask, central Poland, on Monday.Foto: Twitter/MON_GOV_PL

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że misja NATO w Polsce dba nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo całego regionu. - Dziś polscy piloci razem z amerykańskimi nie tylko patrolują polskie niebo, ale dbają o bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO. Razem z naszymi sojusznikami jesteśmy silniejsi - powiedział premier.

- Żeby budować polską armię, musimy rozwijać nasz przemysł obronny, ale także współpracować z najlepszymi - dodał.

Bezpieczeństwo

Szef polskiego rządu podkreślił, że wojna na Ukrainie pokazała, iż należy dbać o własne bezpieczeństwo, rozwijając swoje wojsko. - Rzeczywistość brutalnie weryfikuje naiwność, że wojny są przeszłością. Historia pokazuje, że w momencie, kiedy jedno państwo myśli, że jest już bezpieczne, wtedy często następuje atak - podkreślił.

- My już nigdy nie chcemy w Polsce obcych i wrogich nam wojsk. Chcemy współpracować z sojusznikami i tak się dzieje. Jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, jesteśmy częścią NATO - dodał.

Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że fundamentem silnego kraju jest armia i tym kieruje się jego rząd.- Hołdujemy zasadzie, że nie ma silnego państwa bez silnej armii. Jednak nie można zbudować silnej armii bez państwa o silnych podstawach. To było nasze podstawowe zadanie - powiedział.

Misja NATO

Pod koniec lipca sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji "osłony powietrznej" NATO. Misja ta łączy sojusznicze jednostki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej pod dowództwem NATO i ma stworzyć "niemal nieprzerwaną tarczę od Bałtyku po Morze Czarne". Jest to jedna z konsekwencji niedawnego szczytu NATO w Madrycie.

W połowie października samoloty z Polski, Stanów Zjednoczonych i Włoch wzięły udział w ćwiczeniach NATO w Łasku w województwie łódzkim. Jednodniowe manewry były częścią misji Sojuszu pod nazwą "Air Policing", a także częścią strategii odstraszania na wschodniej flance NATO.

dz/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także