more_horiz
Wiadomości

Szef MON: Wojsko Polskie rośnie w siłę. Cały świat z uznaniem patrzy na nasz rozwój

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 18:45
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił w twitterowym wpisie, że "Wojsko Polskie rośnie w siłę". Minister odniósł się też do wypowiedzi polityków opozycji. Ich zarzuty o megalomanię nazwał "prorosyjską postawą".
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że Wojsko Polskie rośnie w siłę
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że Wojsko Polskie rośnie w siłęFoto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

"Wojsko Polskie rośnie w siłę! Kiedy cały świat z uznaniem patrzy na rozwój Sił Zbrojnych w Polsce, opozycja dziwi się czemu kupujemy tak dużo, zarzuca nam megalomanię i zapowiada zrywanie kontraktów zbrojeniowych. Trudno o bardziej prorosyjską postawę" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak.

Uroczystości w całej Polsce

Wcześniej minister wziął udział w uroczystości złożenia przysięgi przez żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej w Suwałkach. - Nie dopuścimy do tego poprzez to, że będziemy rozwijać jednostki wojskowe, takie jak 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach. Nie dopuścimy do tego poprzez to, że będziemy uzbrajać Wojsko Polskie w nowoczesną broń - mówił podczas uroczystości.

Dodał, że do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach trafi nowoczesny sprzęt. - To będzie pierwsza jednostka Wojska Polskiego, do której trafi sprzęt nazywany Ottokar Brzoza. Będą to niszczyciele czołgów - powiedział.

Szef MON zaznaczył, że tak jak w Suwałkach również w 36 innych miejscowościach na terenie całego kraju 3,2 tys. żołnierzy złożyło, składa, lub niebawem złoży przysięgę wojskową. Dodał, że trzy czwarte spośród nich zostaje na kursie specjalistycznym i będzie zawodowymi żołnierzami Wojska Polskiego. Pozostali - jak mówił - będą żołnierzami WOT albo rezerwistami.

Zobacz także:

"Będziemy wiernie i z honorem służyć narodowi polskiemu"

W Suwałkach przysięgę złożyło 51 nowych żołnierzy. Jeden z nich Mateusz Smykowski powiedział, że "to wielki zaszczyt" wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej na sztandar. - Wiemy, że otwiera się przed nami nowy etap naszego żołnierskiego życia. Zapewniamy, że będziemy wiernie i z honorem służyć narodowi polskiemu - dodał.

Minister powiedział, że wszyscy, którzy złożyli przysięgę są dobrze przeszkoleni. - Wszyscy wiedzą jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Wszyscy wiedzą co należy zrobić, żeby bronić ojczyzny, gdyby była taka potrzeba - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wicepremier wskazał też, że za rządu PO-PSL pułk w Suwałkach został zlikwidowany. - Trzy lata temu odbudowaliśmy tutaj wojsko. Jest 14. Puk przeciwpancerny, a żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej - mówił.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także