"Fabryka faktur" i 14 zarzutów. CBA zatrzymało warszawskiego notariusza

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali warszawskiego notariusza podejrzanego o poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Mężczyzna miał w ten sposób działać na korzyść zorganizowanej grupy przestępczej znanej jako "fabryka faktur". Przestępcy od 2012 roku wystawiali setki fałszywych faktur, które służyły do wyłudzeń zwrotu VAT.

2022-10-31, 08:11

"Fabryka faktur" i 14 zarzutów. CBA zatrzymało warszawskiego notariusza
CBA zatrzymało warszawskiego notariusza. Foto: cba.gov.pl

CBA sprawdziło dokumentację w kancelarii notarialnej podejrzanego. On sam w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszał 14 zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji notarialnej.

Śledztwo CBA dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez notariuszy.

"Fabryka faktur"

Chodzi o akty notarialne, które poświadczały pozorne zakładanie, przenoszenie i wprowadzanie zmian w spółkach kapitałowych prawa handlowego.

Zorganizowaną grupę przestępczą znaną jako "fabryka faktur" tworzyło nawet 150 firm, które wzajemnie wystawiały nieprawdziwe dokumenty, dzięki którym oszukiwano fiskusa.

REKLAMA

Fałszywe recepty

Sześć osób, w tym czworo lekarzy, zostało zatrzymanych w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt - poinformowało CBA. "Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach". Jak ustalili śledczy, ich wartość to ponad 600 000 zł.

Zespół prasowy CBA przekazał, że delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Proceder miał miejsce w latach 2015-2020 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na preparat.

"Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł" - wyjaśniło CBA.

Posłuchaj

CBA zatrzymało warszawskiego notariusza (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

IAR/as/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej