more_horiz
Wiadomości

PKN Orlen i PGNiG są jedną spółką. Obajtek: powstał koncern, który da Polakom bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:00
- Jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej po uznaniu przez sąd połączenia Orlenu i PGNiG. - W dobie zawieruch gospodarczych i wielkiej destabilizacji (...)  potrzebny jest koncern, który da bezpieczeństwo Polakom - wskazał.
Daniel Obajtek podkreślił, że dzień połączenia PGNiG i Orlenu to wielki dzień dla polskiegj gospodarki
Daniel Obajtek podkreślił, że dzień połączenia PGNiG i Orlenu to "wielki dzień dla polskiegj gospodarki"Foto: Screenshot/ Facebook

Daniel Obajtek przypomniał, że kiedy podpisywał pięć lat temu list intencyjny w sprawie fuzji przedsiębiorstw, nikt nie dawał wiary jego planom. - Dokonaliśmy tego, że dziś koncern może osiągać przychody 400 mld złotych, że wybudowaliśmy koncern największy w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155. jeśli chodzi o przychody na świecie. Udało się to zrealizować - wyliczał.

Nawiązał do sytuacji geopolitycznej. Wskazał, że w dobie "zawieruch gospodarczych i wielkiej destabilizacji, a także w czasie wojny w Europie", potrzebny jest koncern "zabezpieczający procesy inwestycyjne, który będzie dokonywał jeszcze większych procesów inwestycyjnych i akwizycyjnych, koncern, który da bezpieczeństwo Polakom". - Od samego początku taki był zamysł tworzenia tak dużego koncernu - podkreślał Daniel Obajtek.

Plany po fuzji: upstream, OZE na Bałtyku, atom

Prezes państwowego giganta zapowiedział, że następnym etapem jest połączenie spółek odpowiedzialnych za poszukiwanie i wydobycie surowców. - Będziemy budować silny upstream w Polsce (...) przeznaczymy większe środki w obszarze poszukiwań i wydobycia, jak również zwiększymy wydobycie poza granicami kraju, gdzie posiadamy swoje aktywa. Na to będą przeznaczone główne środki - przyznał.

Zapowiedział też poprawę strategii spółek. Ma zamiar stawiać na rozwój całej grupy Orlen oraz kłaść nacisk na zabezpieczenie rynku krajowego - tak, by nie dublować się w zakresie wydobycia. Jak mówił, Orlen chce także rozwijać energetykę morską (spółka buduje m.in. port zabezpieczający logistykę budowy farmy wiatrowej na Bałtyku) oraz energetykę atomową uzupełniającą, rozproszoną - w tym kontekście wskazał rozwijanie technologii SMR (małych reaktorów modułowych).

00:32 obajtek - setka 1 12024518_1.mp3 Daniel Obajtek o morskich planach nowego energetycznego giganta (IAR)

Polska śladem rozwiniętych gospodarek

Prezes nowego polskiego giganta podkreślił, że łączenie spółek energetycznych nie jest czymś niezwykłym. - Takie koncerny powstały kilkanaście lat temu i z takimi koncernami konkurujemy - to także koncerny narodowe, zbudowane multienergetycznie - zaznaczył. - Poszliśmy w ślad innych rozwiniętych gospodarek - oświadczył Daniel Obajtek.


Podkreślił, że w planie fuzji Orlenu z innymi spółkami konsekwentnie realizowano wszystkie etapy, "nie cofnięto się ani na krok". Wymieniał duże przedsięwzięcia płockiej spółki: przejęcie grupy Energa, objęcie kontroli nad Unipetrolem czy fuzja z Lotosem. Jego zdaniem połączenie z PGNiG jest ostatnim etapem budowy koncernu multienergetycznego.

00:27 obajtek - fuzja 12024490_1.mp3 Daniel Obajtek o kolejnych krokach do budowy koncernu multienergetycznego (IAR)

Daniel Obajtek powiedział także, że agencja ratingowa Moody's podniosła rating spółki do A3. - To jest rekordowe zwiększenie ratingu. Orlen jest firmą dużego zaufania, dużej stabilności finansowej i dużej stabilności płynnościowej - wyliczał.

Większe bezpieczeństwo Polski

Daniel Obajtek podkreślił, że fuzja PKN Orlen i PGNiG wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podkreślił, że kraj jest bezpieczny w zakresie logistyki (surowców) i dostaw ropy i gazu. - Koncern Orlen zapewnia inwestycje krótko-, średnio- i długoterminowo. To opłaci się Polakom. To zapewni ich bezpieczeństwo na kolejnych 5, 10 lat, co będzie powodowało stabilizację cen ropy, gazu i energii elektrycznej w Polsce. To zabezpieczy nasz rynek i zabezpieczy Polaków - wyliczył.

- Dobrze, że wytrwaliśmy w tych ciężkich czasach i jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy - wskazał Daniel Obajtek.

Konferencję Daniela Obajtka transmitowaliśmy w PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

(PAP) (PAP)

Troska o stronę społeczną

25 października bieżącego roku Orlen, PGNiG i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie gwarancji zatrudnienia dla pracowników przez najbliższe cztery lata. Dokument zakłada również dwuletni okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy w PGNiG, w tym także miejsca świadczenia pracy.

Szef Orlenu Daniel Obajtek mówił, że koncern od początku procesu fuzji "poważnie traktuje stronę społeczną". Dodał, że pracownicy PGNiG są w pełni zabezpieczeni. - Łączymy zdrowe oraz silne spółki, a nie reformujemy upadłe, które oszczędności mają tylko i wyłącznie z redukcji kadry. My nie mamy takiego zamiaru, wręcz chcemy ją rozszerzać zdecydowanie - wytłumaczył Daniel Obajtek.

Akcjonariusze PGNiG jednoznacznie za

Na początku ubiegłego miesiąca, 10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z Orlenem podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia. Za było 99,99 procent głosów, które reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy.

Po raz ostatni akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie inwestorzy mogli handlować w piątek 28 października. W poniedziałek (31.10) ich obrót został zawieszony. 


PolskieRadio24.pl, IAR, PAP/ mbl,kor

Zobacz także

Zobacz także