more_horiz
Wiadomości

Budowa zapory na granicy z Rosją. Wiceszef MSZ: trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 07:24
- Rosja jest zdolna do bardzo wielu nieprzyjaznych działań, w tym także do ponowienia ataku na nasze granice, takiego jak miał miejsce rok temu z terytorium Białorusi, nie możemy go wykluczyć także obecnie - oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceszef MSZ o zaporze na granicy z Rosją: trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze
Wiceszef MSZ o zaporze na granicy z Rosją: trzeba być gotowym na wszystkie scenariuszeFoto: Straż Graniczna

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział wybudowanie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Ma to związek - jak wyjaśniał - ze zwiększoną liczbą lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu oraz groźbą nowej fali migracji z tamtego kierunku.

Minimalizacja ryzyka

Do budowy zapory odniósł się wiceminister spraw zagranicznych. - Trzeba być gotowym na wszystkie scenariusze, a ponieważ Rosja jest zdolna do bardzo wielu nieprzyjaznych działań, w tym także do ponowienia ataku na nasze granice, takiego jak miał miejsce rok temu z terytorium Białorusi, nie możemy go wykluczyć także obecnie. Przygotowujemy się zatem na różne ewentualności po to, by nasz kraj pozostał bezpieczny - powiedział Paweł Jabłoński.

Jak zaznaczył, w tej chwili Rosja prowadzi agresywną wojnę, zaatakowała Ukrainę i łamie wszystkie przepisy międzynarodowe. - Musimy być przygotowani na to, że będzie prowadziła kolejne takie działania zarówno przeciwko Ukrainie jak i wobec państw, które Ukrainę wpierają. Polska jest jednym z takich państw, jesteśmy liderem tego wsparcia, więc ryzyko tego rodzaju działań ze strony Rosji jest zwłaszcza w tym momencie wysokie. Na ile będzie się ono utrzymywało - będziemy to oceniali po upływie pewnego czasu. Obecnie została podjęta decyzja, by to ryzyko zminimalizować - stwierdził.

Posłuchaj
00:27 12025238_1.mp3 Premier o zaporze na granicy z Rosją: przewidujemy, że kolejny atak hybrydowy może przyjść z granicy z obwodem kaliningradzkim (IAR) 

Czytaj również:

Działania ws. ograniczenia lotów do obwodu kaliningradzkiego

Paweł Jabłoński zaznaczył, że decyzja o budowie tymczasowej zapory postała podjęta na podstawie szeregu informacji wskazujących, że niebezpieczeństwo takiego ataku istnieje. Zastrzegł, że część tych informacji ma charakter niejawny. 

Wiceminister spraw zagranicznych został zapytany, czy Polska podejmuje działania dyplomatyczne na rzecz ograniczenia, czy wstrzymania lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu, w związku z obecnymi zagrożeniami. - Takie działania już w tej chwili są prowadzone, my z naszymi partnerami od pewnego czasu już wymieniamy się informacjami na ten temat, uświadamiamy, że takie zagrożenie istnieje i podejmujemy działania, żeby to zagrożenie minimalizować czy ograniczać - odpowiedział wiceszef MSZ.

[PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA] Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Puda: to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji


ms/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także