more_horiz
Wiadomości

"To przykład postawy prorosyjskiej. Wstydźcie się!". Błaszczak o krytykowaniu zapory na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 13:17
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się do krytyki, z jaką spotkała się informacja o budowie zapory na granicy polsko-rosyjskiej. Jak wskazał, "krytyka uszczelniania granicy z Rosją to wyraźny przykład prorosyjskiej postawy ze strony opozycji. Wstydźcie się!".
Błaszczak: krytyka uszczelniania granicy z Rosją to przykład postawy prorosyjskiej.
Błaszczak: krytyka uszczelniania granicy z Rosją to przykład postawy prorosyjskiej.Foto: PAP/Marcin Obara

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Prace rozpoczęły się już w środę. Błaszczak podkreślił, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Wicepremier podkreślił, że decyzje mają związek z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu.

Krytyka ze strony opozycji

Informacja ta spotkała się z krytyką niektórych polityków opozycji. Wiceszef PO Tomasz Siemoniak ocenił, że ogłaszanie na konferencji prasowej budowy zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim to polityczno-propagandowe działanie. Według niego, rząd, a w szczególności szef MON Mariusz Błaszczak "ma ogromną potrzebę, żeby były flagi, mównica, zanim się cokolwiek zdarzy".

Sprawę skomentowała też europoseł Janina Ochojska. "Czy Pan i rząd PiS zostaliście pozbawieni rozumu? Wydaliście 1,6 mld zł na »zaporę« na granicy polsko-białoruskiej po to, żeby mieć furtki do dalszego łamania prawa, na pushbacki, a teraz chcecie zbudować następną? Przestrzegajcie prawa i procedur. To tańsze i skuteczniejsze" - napisała na Twitterze, komentując informację podaną przez MON.

Czytaj także:

Odpowiedź szefa MON

"Krytyka uszczelniania granicy z Rosją to wyraźny przykład prorosyjskiej postawy ze strony opozycji. Nasi żołnierze właśnie budują zaporę inżynieryjną, aby uniemożliwić przerzut nielegalnych migrantów przez reżim Putina, a opozycja nazywa ich wysiłki zbędnym działaniem. Wstydźcie się!" - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier.

Granica z Białorusią

Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w związku z presją migracyjną na terenie przy granicy z Białorusią obowiązywał zakaz przebywania, który obejmował 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Wyłączeni z niego byli są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Od września do grudnia 2021 r. na tym samym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.

W lipcu tego roku Błaszczak mówił, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy "to był atak hybrydowy przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki na Białoruś, a potem przy nielegalnym forsowaniu granic naszych państw". - Jesteśmy świadomi zagrożeń, nie mamy wątpliwości co do tego, że za tym atakiem stała Moskwa - podkreślił.

Czytaj także:

Zapora

Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z Białorusi pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej - czyli pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym - na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem.

Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca na 202 km. Jej wykonawcą jest Elektrotim. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł. Rzecznik SG informowała, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada. 


PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także