more_horiz
Wiadomości

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 15:30
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.
Umowa ramowa będzie przewidywać duży udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w przygotowaniu zarówno koreańskich, jak i amerykańskich wyrzutni do użytkowania przez polskie wojsko
Umowa ramowa będzie przewidywać duży udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w przygotowaniu zarówno koreańskich, jak i amerykańskich wyrzutni do użytkowania przez polskie wojskoFoto: PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej podpisanie umowy ramowej pomiędzy PGZ a Agencją Uzbrojenia nastąpi - w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - w poniedziałek, 7 listopada.

Umowa ramowa będzie przewidywać duży udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w przygotowaniu koreańskich i amerykańskich wyrzutni do użytkowania przez polskie wojsko. Spółki wchodzące w skład PGZ będą odpowiedzialne za integrację zarówno pojazdów, na których będą posadowione wyrzutnie, jak i systemów łączności, dowodzenia oraz zabezpieczenia technicznego.

Umowa wykonawcza

Dziś - o czym informowało kierownictwo resortu obrony na portalach społecznościowych - podpisano umowę wykonawczą do porozumienia zawartego 19 października z producentem wyrzutni Chunmoo - firmą Hanwha (czyt. hanła). To pierwsza tego typu umowa, o wartości 3 miliardów 550 milionów dolarów, na dostawę 218 modułów wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z kilkunastoma tysiącami sztuk amunicji oraz pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Pierwszych 18 sztuk wyrzutni z Korei Południowej polskie wojsko dostanie już w przyszłym roku. Wtedy też będzie realizowana dostawa dywizjonu artylerii zza oceanu - HIMARS.

Czytaj także

IAR/es/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także