Pożegnanie obrońców Westerplatte. Szef MON: uroczystość ważna dla naszej tożsamości narodowej

2022-11-04, 14:00

Pożegnanie obrońców Westerplatte. Szef MON: uroczystość ważna dla naszej tożsamości narodowej
Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Uroczystości pogrzebowe Bohaterskich Obrońców Westerplatte to ważna chwila, która stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego. To uroczystość istotna dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy - pokreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

W piątek na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte odbyły się uroczystości pogrzebowe 10 obrońców Westerplatte, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Nasza tożsamość narodowa

- Ta ważna chwila stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego, bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną Polskę. Długo czekali na ten pogrzeb, długo czekali na to, aby byli odprowadzeni na miejsce swojego spoczynku. Przyszedł ten czas i dziś uczestniczymy w tej jakże ważnej uroczystości. Ważnej dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy WP - powiedział Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że obrońcy Westerplatte przez 80. lat spoczywali nie "w mogiłach, tylko w miejscu, w którym zostali zabici przez niemieckich żołnierzy".

Nie naziści, a Niemcy

Dodał, że przez lata podczas corocznych uroczystości na Westerplatte mówiono o nazistach, którzy napadli na Polskę, nie wskazując konkretnej narodowości.

- Tymczasem polska została zaatakowana przez Niemców. Przez III Rzeszę Niemiecką, a żołnierze Wojska Polskiego bronili tego skrawka ziemi, tej składnicy wojskowej wypełniając przysięgę złożoną ojczyźnie - powiedział minister.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: żołnierze Westerplatte to bohaterowie, którzy oddali życie w obronie ojczyzny (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że przez lata próbowano "zamazać odpowiedzialność niemiecką" za zaatakowanie polski oraz zbrodnie dokonane podczas jej okupacji.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej