more_horiz
Wiadomości

Pożegnanie bohaterów z Westerplatte. Prezydent Duda: symboliczny moment dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 12:35
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obrona Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu i uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci. W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe obrońców półwyspu.

Prezydent podczas wystąpienia, nawiązując do Westerplatte, mówił, że to symbol naszej historii, walki o wolność i suwerenność. - To miejsce-symbol dla całego świata. Miejsce, w którym rozpoczęła się 83 lata temu druga wojna światowa.

Westerplatte - "symbol wielkiego bohaterstwa"

Wspominał homilię wygłoszoną na Westerplatte przez Jana Pawła II, w której papież, zwracając się do młodych, mówił: "Każdy z was, moi młodzi przyjaciele, ma w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które muszą być realizowane, muszą być bronione". Według prezydenta, jeśli takie słowa mówi głowa Kościoła, oznacza to, że Westerplatte i obrona Westerplatte "jest symbolem sprawiedliwego czynu". - Symbolem uczciwej walki, walki w obronie dobra. Jest symbolem rozpaczliwej obrony tego dobra aż do śmierci - zaznaczył Andrzej Duda. - Dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa - dodał.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzisiejsze uroczystości mają szczególne znaczenie dla rodzin żołnierzy, ponieważ będzie to ich pierwszy uroczysty pogrzeb. - To moment niezwykły dla ich najbliższych. Pierwsze namacalne, nie tylko symboliczne, pożegnanie - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda: Polska będzie szukała swoich bohaterów

Prezydent Duda mówił też, że Polska będzie dalej prowadziła poszukiwania. - Mówię to także do wszystkich tych, którzy czekają na nieodnalezione do tej pory szczątki żołnierzy niezłomnych, na to, aż zostaną odnalezione szczątki rotmistrza Pileckiego. Chcę zapewnić, że Polska, szanująca swoich obrońców, bohaterów, swoją tradycję, na pewno będzie ich szukała - oświadczył.

Według głowy państwa Polska i Polacy szanują swoich bohaterów i rozumieją, jaka moc tkwi w pamięci o ich czynach, a pamięć o poległych bohaterach jest bardzo ważna dla dawnych, obecnych i przyszłych żołnierzy.

Posłuchaj
00:28 12029169_1.mp3 Prezydent: Polska będzie szukała swoich obrońców do skutku (IAR) 

Czytaj również:

Pochówek bohaterów z Westerplatte

Dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją, spoczęło na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Szczątki dziewięciu z nich odnaleziono w 2019 roku podczas prac archeologicznych. Razem z nimi zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku.

Posłuchaj
00:26 12029162_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: to moment niezwykły dla rodzin tych żołnierzy (IAR) 

ms, as/IAR/ kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także