more_horiz
Wiadomości

Elektrownie jądrowe w Polsce. Jarosław Kaczyński: to nowy etap w rozwoju energetyki, ale nie rezygnujemy z węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 17:07
- Mamy nowy etap rozwoju naszej energetyki, co nie oznacza, że zrezygnujemy z naszych starych źródeł - powiedział Jarosław Kaczyński. Nawiązał tym samy do planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Jak zaznaczył jednak nie oznacza to rezygnacji z węgla.
Prezes PiS: mamy nowy etap rozwoju energetyki, ale nie zrezygnujemy z węgla
Prezes PiS: mamy nowy etap rozwoju energetyki, ale nie zrezygnujemy z węglaFoto: FORUM/Gazeta Polska/Fotomag

Na spotkaniu z wyborcami w Suwałkach prezes PiS przypomniał, że według planów rządu w Polsce maja powstać reaktory budowane przez Amerykanów, kolejna elektrownia ma zostać zbudowana przez Koreańczyków, jest też trzecia lokalizacja, w odniesieniu do której "nie ma ostatecznych decyzji, kto to będzie budował" i "Francuzi zgłaszają tu swoje ambicje".

- Ja nie mam nic przeciwko Francuzom, oni ostatecznie po latach skończyli te swoje elektrownie najnowszej generacji, może teraz się już nauczyli i to będzie szybciej - oświadczył. Dodał, że Francuzi "są, obok Niemiec, podstawą tej polityki, która jest prowadzona przez Unię Europejską i która Polskę po prostu oprymuje, mówiąc może troszkę prostszym językiem, prześladuje bez żadnych podstaw".

- My chętnie będziemy rozmawiać z Francuzami o elektrowni atomowej, ale niech oni przyjadą tutaj i przyjmą do wiadomości, że cała opowieść o Polsce, która funkcjonuje w zachodniej Europie, w Paramencie Europejskim, to jest jedno bezczelne kłamstwo, a głównymi twórcami tego kłamstwa jest polska opozycja totalna antypaństwowa i antynarodowa - powiedział.

Nowy etap w energetyce nie oznacza rezygnacji z węgla

Zaznaczył, że "mamy nowy etap rozwoju naszej energetyki, co nie oznacza, że zrezygnujemy z naszych starych źródeł". - Musimy mieć także swój zasób energetyczny i my wiemy, że tym zasobem jest po prostu węgiel - powiedział. 

Obiecał też, że jeśli potwierdzą się informacje z czasów, kiedy uczył w filii UW w Białymstoku, o złożach rud żelaza na Suwalszczyźnie, będą one eksploatowane.

Węgiel w Polsce. "Zimno nie będzie"

Jarosław Kaczyński w Suwałkach zapewnił też, że w Polsce znajduje się już wystarczająca ilość węgla i go nie zabraknie. - Nikomu zimno nie będzie - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że przygotowana została również logistyka dostarczenia paliwa. Jak wyjaśnił węgiel może być transportowany w pewnych etapach.

Posłuchaj
00:23 12030907_1.mp3 Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że węgiel może być transportowany w pewnych etapach (IAR) 

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi transport węgla przez samorządy. Przepisy te przewidują, że gminy będą nabywać węgiel od importerów po cenie maksymalnej 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać gospodarstwom domowym za nie więcej niż 2000 złotych. Sprzedaż na tych warunkach ma być prowadzona do końca kwietnia 2023 roku.

Czytaj także:

Zobacz: prezes PiS Jarosław Kaczyński w Suwałkach

IAR,PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także