more_horiz
Wiadomości

Coraz bliżej do stworzenia donosowej szczepionki przeciw COVID-19. Ekspert: likwiduje wirusa w górnych drogach oddechowych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 06:45
 - Coraz bliżej jest do stworzenia donosowej szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, nawiązując do badania klinicznego brytyjskiej firmy.
Prof. Szuster-Ciesielska: Coraz bliżej do stworzenia donosowej szczepionki przeciw COVID-19
Prof. Szuster-Ciesielska: Coraz bliżej do stworzenia donosowej szczepionki przeciw COVID-19Foto: Tomasz Kudala/Shutterstock

Ekspertka odniosła się do rozpoczęcia badania trzeciej fazy nad donosową szczepionką przeciw COVID-19 przez brytyjska firmę Codagenix. - Jest to bardzo interesująca szczepionka, bo w przeciwieństwie do amerykańskich badań, jej składnikiem jest osłabiony wirus, który został przekształcony z patogenu w stabilną i bezpieczną, żywą szczepionkę atenuowaną – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.

Zaznaczyła, że nie jest to nowość, ponieważ obecnie mamy już donosową szczepionkę opartą na atenuowanym wirusie grypy do stosowania u dzieci poniżej 18. roku życia. - Nowością jest to, że dotyczy ona koronawirusa, bo dotychczas proponowane szczepionki są podawane domięśniowo – wymieniła ekspertka.

Likwidacja wirusa już w górnych drogach oddechowych

Profesor podkreśliła, że dzięki temu, że szczepionka donosowa przeciw COVID-19 będzie opierać się na osłabionym wirusie, to w organizmie człowieka powstanie cały wachlarz przeciwciał przeciwko wszystkim innym białkom wirusa, a nie tylko przeciwko kolcu białka, co stanowi przewagę szczepionki donosowej nad tradycyjną, domięśniową. Zaznaczyła, że w tym przypadku odporność będzie budowana już na terenie błon śluzowych.

- Czyli w tzw. wrotach zakażenia. Mamy nadzieję, że taki sposób podawania szczepionki znakomicie ograniczy transmisję wirusa, bo będzie on likwidowany zaraz po wejściu do organizmu - na terenie górnych dróg oddechowych – oceniła prof. Szuster-Ciesielska, dodając, że nie dają nam tego w pełni obecnie dostępne szczepionki.

Wyjaśniła, że trzecia faza badań klinicznych świadczy o tym, że dotychczasowe wyniki badań są obiecujące. - To oznacza, że jest coraz bliżej do stworzenia donosowej szczepionki przeciw COVID-19 – dodała.

Przekazała, że w każdym etapie badań klinicznych sprawdzane jest bezpieczeństwo oraz skuteczność działania szczepionki. -Trzecia faza obejmuje większą liczbę ochotników, co daje szansę na wykrycie na przykład rzadszych odczynów niepożądanych – powiedziała ekspertka.

Czytaj także:

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 3 Polskiego Radia

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także