more_horiz
Wiadomości

Zakończył się Maraton Chopinowski w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 21:30
28 godzin muzyki Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ponad 80 wykonawców (od szóstego do 93. roku życia) i 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej. To niezwykłe wydarzenie muzyczne uświetniało 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin. 
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu Chopin.
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu Chopin. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad osiemdziesięciu uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy, Niemiec i Japonii. Najmłodszym wykonawcą był 6-letni Mikołaj Brzostowicz. Posłuchać można było także gry nestorki polskiej pianistyki - prof. Lidii Grychtołówny.

Maraton Chopinowski był pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowym. - Maraton Chopinowski jest cyklem jedenastu koncertów, podczas którego zagrane będą kompozycje patrona naszej anteny, począwszy od pierwszego do ostatniego, siedemdziesiątego czwartego opusu. Pomiędzy nimi można słuchać opowieści dziennikarzy o życiu i twórczości Chopina, a ich przekaz będzie wzbogacony m.in. krótkimi filmami zawierającymi fragmenty "Listów Chopina" czytanych przez Jana Frycza oraz miniwykładami prof. Ireny Poniatowskiej - wybitnej postaci światowej chopinologii. Z pewnością będzie czego słuchać i co oglądać - zapewniał Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Podczas Maratonu Chopinowskiego zainicjowana została także zbiórka na rzecz tych ukraińskich szkół muzycznych, które przejęły dzieci z innych placówek edukacyjnych zniszczonych bądź aktualnie zagrożonych w wyniku rosyjskiej agresji. Akcja odbywa się we współpracy z Fundacją "Inna Przestrzeń"

Maraton Chopinowski zakończył się 11 listopada o godz. 21.30

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

ZOBACZ TRZECIĄ CZĘŚĆ TRANSMISJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


ZOBACZ SPOT MARATONU CHOPINOWSKIEGO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia Chopin 


Maraton Chopinowski 1200x660-MCH-spons.jpg
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu


mat. pras. / rk / kor/zch

Zobacz także

Zobacz także