more_horiz
Wiadomości

Eksplozja w Przewodowie. Szef Pentagonu potwierdza polskie ustalenia [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:11
- Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał jednocześnie, że niezależnie od końcowych wyników ostateczną winę za incydent ponosi Rosja. Tak relacjonowaliśmy dzisiejsze wydarzenia związane z tragedią na Lubelszczyźnie.
Ciężarówki wojskowe na terenie miejscowości Przewodów
Ciężarówki wojskowe na terenie miejscowości PrzewodówFoto: PAP/Wojtek Jargiło
  • W Przewodowie (powiat hrubieszowski) spadła rakieta produkcji rosyjskiej - nie ma na razie dowodów na to, kto ją wystrzelił
  • Podniesiono gotowość bojową wybranych oddziałów sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej
  • Biały Dom po rozmowie Joe Bidena z Andrzejem Dudą podał, że prezydent USA zaoferował pełne wsparcie i pomoc w polskim śledztwie. Biden podkreślił też, że sojusznicze zobowiązanie USA jest "żelazne"
  • W związku z wybuchem w Polsce odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów
  • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nic nie wskazuje na to, żeby to był intencjonalny atak na Polskę

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/twitter.com
ASP/pb

22:15

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa wezwał w środę władze Rosji do zaprzestania ataków rakietowych na Ukrainę, zauważając, że wtorkowe zmasowane uderzenie na ten kraj doprowadziło do dwóch ofiar śmiertelnych na terytorium Polski.

21:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że Ukraina przekazuje partnerom już od poprzedniego wieczora wszelkie dane dotyczące eksplozji rakiety na terenie Polski. - Chcemy ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt - zapewnił.

21:50

- Rozmowa podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego była dobra i merytoryczna. Większość opozycji - niestety nie cała - ale większość dobrze reagowała na to, co i jak robimy, w jaki sposób prowadzimy naszą politykę komunikacyjną - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

21:50

- Dziś jesteśmy jeszcze bezpieczniejsi, niż byliśmy. Nasze niebo jest monitorowane jeszcze ściślej niż zwykle, także z pomocą sił powietrznych sojuszników, a było stale monitorowane i przed zmasowanym atakiem Rosji na Ukrainę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

20:59

Unia Europejska wyraża pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety w Przewodowie - głosi oświadczenie wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella opublikowane w środę wieczorem.

20:34

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o swoim spotkaniu z dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williamem Burnsem. Tematem rozmowy były m.in. wydarzenia w przygranicznym Przewodowie.

20:33

Przebywająca w Pradze prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oświadczyła w środę, że incydent, w którym rakieta uderzyła w terytorium Polski, pokazał solidarność i dobre stosunki między sojusznikami w Sojuszu Północnoatlantyckim.

20:08

- Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał jednocześnie, że niezależnie od końcowych wyników ostateczną winę za incydent ponosi Rosja.

20:06

Wierni z parafii pw. św. Brata Alberta w Przewodowie podczas wieczornej mszy świętej w środę modlili się za dwie ofiary wtorkowej eksplozji oraz za mieszkańców, żeby potrafili przeżyć tę trudną sytuację.

20:04

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przebywającym w Warszawie szefem amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA Williamem Burnsem. Poinformował o tym we wpisie na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

19:42

Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA gen. Mark Milley poinformował w środę, że po wybuchu w Polsce próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem, ale nie był w stanie się z nim połączyć. Milley odbył natomiast rozmowy z odpowiednikami z Polski i Ukrainy.

19:32

- Po wydarzeniach w Przewodowie są prowadzone rozmowy. Zapewniam że w tej sprawie będziemy bardzo szczegółowo, także ze stroną ukraińską, to wyjaśniać i działać w taki sposób, aby te informacje były na bieżąco między nami przekazywane - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

19:28

- Oczywistym jest, że do kogo nie należałaby rakieta, która została wystrzelona i spadła na terytorium Polski, winę za to w ostatecznym rozrachunku ponosi Rosja, która dokonała tej zbrodniczej agresji na Ukrainę - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

19:08

- Nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wtorkowego wybuchu rakiety w Polsce, podała agencja Interfax-Ukraina. Zełenski dodał, że Ukraina powinna otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.

19:06

- Informacje, które mamy po stronie amerykańskiej wskazują, że incydent w Przewodowie to był wypadek, tak jak powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Strona polska podeszła do sprawy ostrożnie i z dyscypliną - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

19:05

Szef Pentagonu: nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu była ukraińska rakieta obrony powietrznej. Jasne jest, że niezależnie od wyników śledztwa, ostatecznie winę za wybuch ponosi Rosja.

18:54

Wybuch rakiety, do którego doszło wczoraj w Przewodowie, był jednym z tematów posiedzenia czeskiego rządu. Premier Petr Fiala, powołując się na dotychczasowe ustalenia, powiedział, że najprawdopodobniej eksplodował pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Zaznaczył jednak, że incydent nie miałby miejsca, gdyby Rosjanie nie ostrzeliwali terytorium Ukrainy.

18:26

NATO na bieżąco monitorowało wczorajsze wydarzenia w pobliżu granicy z Ukrainą, gdzie doszło do wybuchu rakiety i było przygotowane do odparcia ewentualnego ataku na Polskę - powiedział ambasador Polski przy Sojuszu Północnoatlantyckim Tomasz Szatkowski.

18:20

Ukraina czeka na wyniki dochodzenia w sprawie wtorkowego wybuchu pocisku rakietowego na terenie Polski - przekazał w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez portal ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

18:19

Były wiceminister obrony narodowej, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, w rozmowie z portalem i.pl stwierdził, że każdy, kto mówi, że system obrony powietrznej nie zadziałał, zachowuje się nieodpowiedzialnie.

17:58

- Zapamiętam ich tak, że nie tylko wobec Kościoła, ale też prywatnie byli życzliwi dla swoich sąsiadów - jeżeli trzeba było pomóc, to zawsze byli otwarci. Będzie nam ich brakować - powiedział proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przewodowie ks. Bogdan Ważny.

17:46

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock uważa, że Rosja jest odpowiedzialna za ofiary śmiertelne w Polsce. - Ci ludzie nie zginęliby, gdyby nie było tej brutalnej rosyjskiej wojny, agresji - powiedziała minister w środę po przybyciu na światową konferencję klimatyczną w Egipcie.

17:15

- Wierzę, że gdy jesteśmy razem nikt nas nie pokona. Nie jesteśmy sami - mamy wielu przyjaciół. Stoi za nami najpotężniejszy sojusz militarny w historii świata - NATO i zjednoczona Europa, a wyrazy potępienia dla rosyjskiej agresji słychać na całym świecie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

17:14

- Rosja jest w pełni odpowiedzialna za to wydarzenie. Ukraina nie miała wyjścia - musiała kontratakować w obliczu tak dużej skali ataku. Nie można też wykluczyć, że ostrzał przy granicy z Polską to prowokacja z nadzieją, że do takich wypadków będzie dochodzić - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

17:11

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że służby pracują nad wyjaśnieniem zdarzenia w Przewodowie.

- Wczoraj w Przewodowie doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli RP. Teraz czas na całościowe i dogłębne wyjaśnienie sprawy przez wszystkie służby, solidarne potępienie Rosji przez społeczność międzynarodową i twardą odpowiedź NATO i UE - podkreślił szef rządu.

Posłuchaj
00:24 Morawiecki.mp3 Mateusz Morawiecki: myślami jesteśmy w Przewodowie (IAR)
17:06

Sejm, na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego, uczcił minutą ciszy pamięć dwóch osób, które zginęły w wyniku uderzenia rakiety w Przewodowie przy granicy z Ukrainą.

16:19

- Dzisiaj pomiędzy formacjami politycznymi w Polsce w sprawach bezpieczeństwa panuje jedność. Czy utrzyma się dłużej, to zależy od nas. Nie powinniśmy oswajać się z wojną, która toczy się tak blisko nas - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu RBN.

16:09

- Jesteśmy po spotkaniu z rodzinami ofiar. Niestety podczas spotkania niewiele zostało ustalone z tego względu, że osoby nie są jeszcze gotowe do rozmów, jeśli chodzi o kwestie pomocy - powiedział wójt Dołhobyczowa Grzegorz Drewnik. Zapewnił przy tym, że gmina pozostaje z nimi w ciągłym kontakcie.

16:08

Doktor Łukasz Wyszyński z Katedry Stosunków Międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w rozmowie z gazetą regionalną "Dziennik Bałtycki" wyraził przekonanie, że Polska powinna oczekiwać od sojuszników jednoznacznej deklaracji w zakresie wsparcia w celu wyjaśnienia incydentu w Przewodowie.

16:06

Premier Słowenii nie widzi potrzeby podnoszenia stanu gotowości armii z powodu sytuacji do jakiej doszło w Polsce - takie wnioski przekazano po nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podobne ciało obradowało w Bułgarii- tam również członkowie rządu uspokajają społeczeństwo.

16:05

Nie będziemy wyciągać pochopnych wniosków w sprawie wydarzeń na wschodzie Polski, czekamy na fakty - deklaruje szef brytyjskiej dyplomacji. James Cleverly mówił w Izbie Gmin, że wciąż jest za mało informacji, by ocenić sytuację. Przytoczył jednak słowa szefa NATO, który mówił dziś, że prawdopodobne jest, że pocisk został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

15:01

Paweł Soloch f 1200.jpg
Wybuchy w Przewodowie. Były szef BBN Paweł Soloch: odpowiedzialna jest Rosja
14:54
14:51

Ukraina chce dołączyć do śledztwa w sprawie eksplozji do której doszło w Przewodowie. Poinformował o tym sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

14:46

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził smutek z powodu ofiar uderzenia rakiety, do którego doszło w Polsce. Niezależnie od tego, przez kogo rakieta została wystrzelona, nie doszłoby do tego, gdyby nie straszna wojna Rosji przeciwko Ukrainie - podkreślił w wywiadzie dla telewizji ZDF.

14:40

Premier Słowacji Eduard Heger oświadczył, że Rosja nie uniknie odpowiedzialności za wczorajszą eksplozję w Polsce. Według słowackich władz, nie da się wykluczyć w przyszłości podobnego incydentu na terytorium ich kraju.

Posłuchaj
00:51 12050219_1.mp3 Szef słowackiego rządu poinformował, że jest w stałym kontakcie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. O szczegółach w relacji korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba (IAR) 
14:38
14:34

To nie był intencjonalny atak na Polskę - powiedział po naradzie z rządem prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wybuchu w Przewodowie. W tej chwili trwa spotkanie władz z wszystkimi siłami politycznymi w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Posłuchaj
00:56 12050452_1.mp3 Rakieta nie była wystrzelona celowo na teren Polski . Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 
14:29

Stanisław Żaryn: Rosyjska propaganda będzie wykorzystywać obecną sytuację do dezinformacji

14:27
14:24

NATO na bieżąco monitorowało wczorajsze wydarzenia w pobliżu granicy z Ukrainą, gdzie doszło do wybuchu rakiety i było przygotowane do odparcia ewentualnego ataku na Polskę - powiedział ambasador Polski przy Sojuszu Północnoatlantyckim Tomasz Szatkowski.

Posłuchaj
00:33 12050626_1.mp3 Tomasz Szatkowski mówił o tym po spotkaniu z przedstawicielami państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli (IAR)
13:48

Sojusznicy w NATO wraz z Polską zareagowali w sposób odpowiedzialny, spokojny i ostrożny w reakcji na wybuch rakiety w pobliżu granicy z Ukrainą. Tak ocenił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po spotkaniu ambasadorów państw NATO poświęconym wczorajszym wydarzeniom w Polsce.

13:47

Niemcy zaoferowały Polsce pomoc w nadzorowaniu przestrzeni powietrznej po eksplozji rakiety w Przewodowie -poinformowała agencja dpa.

- Może to nastąpić już jutro, jeśli Polska tego chce - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony w środę w Berlinie na konferencji prasowej.

13:43

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że wszystkie procedury zadziałały w sposób właściwy i pokazały, jak mocno jesteśmy częścią najsilniejszego na świecie sojuszu militarnego.

- Zapewniam, że działanie służb będzie skierowane w stronę wzmocnionego bezpieczeństwa naszej wschodniej i północnej granicy - podkreślił premier.

13:41
13:20

Zbigniew Ziobro: w Przewodowie odnaleziono szczątki rakiety S300; na miejscu byli też amerykańscy eksperci

13:18

Były minister obrony Portugalii Jose Azeredo Lopes pozytywnie ocenił działania polskich władz w pierwszych godzinach po wybuchu rakiety, do którego doszło we wtorek w miejscowości Przewodów.

Były szef portugalskiego resortu obrony stwierdził w rozmowie ze stacją CNN Portugal, że władze Polski dały światu przykład umiarkowania w zarządzaniu tego rodzaju kryzysem. Lopes podkreślił, że przekazane przez władze w Warszawie komunikaty były stonowane, "aby niepotrzebnie nie eskalować napięcia".

13:08
13:06

Jens Stoltenberg, pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatą Płomecką o możliwość wzmocnienia europejskiej obrony przeciwlotniczej przez NATO, szczególnie w krajach graniczących z Ukrainą, unikał odpowiedzi. Mówił, że została ona już zwiększona po rozpoczęciu przez Rosję agresji na Ukrainę pod koniec lutego.

12:56

Jens Stoltenberg: wstępne analizy wskazują, że eksplozja była prawdopodobnie spowodowana przez pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, wystrzelony, aby bronić ukraińskiego terytorium

- To jednak nie jest wina Ukrainy, Rosja ponosi odpowiedzialność za wczorajszą tragedię w Polsce - podkreślił szef NATO

12:54

Jens Stoltenberg: nie mamy wskazań, że Rosja przygotowuje ofensywne działania militarne wobec NATO

12:53

Szef NATO Jens Stoltenberg: wtorkowe eksplozje w Polsce miały miejsce po tym, gdy Rosja wystrzeliła rakiety na ukraińskie terytorium; śledztwo trwa. Jedno jest pewne Rosja musi wreszcie przerwać tę wojnę

Posłuchaj
00:19 12050394_1.mp3 - Musimy poczekać na jego wyniki, ale nie mamy żadnych sygnałów na to, że był to celowy atak. Nie mamy także żadnych sygnałów, że Rosja planuje atak na NATO - mówił szef NATO (IAR) 
12:49

Szef NATO Jens Stoltenberg: wzmocniliśmy jeszcze bardziej wschodnią flankę NATO. Wydaje się, że w przypadku wybuchu na terytorium Polski, nie mieliśmy do czynienia z intencjonalnym atakiem Rosji

12:45

Po południu (ok. 17.00) odbędzie się nadzwyczajne spotkanie komisji spraw zagranicznych i obrony Parlamentu Europejskiego w Brukseli poświęcone wczorajszemu wybuchowi rakiety w Polsce - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka 

12:41

Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską po tragicznej eksplozji w pobliżu granicy z Ukrainą

12:40

Premier Morawiecki: większość dowodów przez nas zebranych wskazuje, że być może uruchomienie art. 4 NATO tym razem nie będzie niezbędne, ale ten instrument jest cały czas w naszych rękach i decyzję w tej sprawie oczywiście podejmiemy.

12:28
12:26

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda mamy do czynienia z nadzwyczajnymi zdarzeniami, związanymi ze zmasowanym rosyjskim atakiem na Ukrainę. Niestety, ogromna część rakiet została wystrzelona w stronę zachodniej Ukrainy.

Prezydent mówił też, że wszystko wskazuje na to, że wybuch w Przewodowie to nieszczęśliwy wypadek.

12:21

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

12:11
12:11

Na terytorium Polski spadła najprawdopodobniej rakieta produkcji rosyjskiej z lat 70. Jak przekazał Andrzej Duda jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony. Prezydent podkreślił jednocześnie, że "winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska".

12:08

Premier Morawiecki o wybuchu w Przewodowie: jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojuszniczymi służbami i stamtąd otrzymujemy też materiał dowodowy.

12:01

Prezydent Andrzej Duda po naradzie w BBN: nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę. Nie była to rakieta wycelowana w nasz kraj. Nie mamy żadnych dowodów na ten moment, że rakietę wystrzeliła strona rosyjska.

11:54

Pocisk, który zabił dwie osoby w Polsce, był ukraińskim pociskiem obrony powietrznej - przekazał sojusznikom prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Informację podała agencja Reuters powołując się na źródło w NATO.

11:42

Premier, prezydent oraz szefowie MSZ-tu i MON-u prowadzą dalsze konsultacje z zagranicznymi przywódcami, po wybuchu w Przewodowie. 

Wsparcie dla naszego kraju zaoferowali m.in. premierzy Włoch, Holandii i Hiszpanii, a także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Posłuchaj
00:53 12050065_1.mp3 O szczegółach w relacji Karol Surówka (IAR) 
11:27
11:22

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział, że według krajów członkowskich Wspólnoty bezpośrednią odpowiedzialność za wczorajszą tragedię w Polsce ponosi Rosja.

Ambasador mówił o tym po spotkaniu przedstawicieli 27 unijnych państw w Brukseli, na którym jedynym z tematów był wybuch rakiety w pobliżu granicy z Polską.

Posłuchaj
00:25 12050035_1.mp3 Dyplomata przekazał, że wszystkie kraje członkowskie wyraziły pełne wsparcie i solidarność z polskimi władzami (IAR) 
11:12
11:09

Minister Zbigniew Rau rozmawiał z szefową kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly - podał MSZ. Następnie odbył rozmowę z minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna.

11:07

CIR: w resortach wdrożono procedury komunikacyjne przewidziane na sytuacje kryzysowe

11:05

1200 (97).jpg
Wzmożone patrole Straży Granicznej po wybuchu w Przewodowie. "Sytuacja wymaga dokładnej analizy"
11:02
11:01

Litwa poprze wniosek Polski o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego - poinformowali prezydent Litwy Gitanas Nauseda i szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

Zapis ten dotyczy zwołania konsultacji państw członkowskich Sojuszu.

10:58
10:53

Najważniejsze to zachować spokój i poczekać na dalsze informacje - napisał na Twitterze szef Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych. Karel Rzehka skomentował w ten sposób eksplozję pocisku rosyjskiej produkcji, do której doszło na terytorium Polski, przy granicy z Ukrainą.

Karel Rzehka zapewnił, że czeska armia jest gotowa udzielić wsparcia. "Terytorium Polski jest terytorium NATO. Dlatego jesteśmy gotowi wesprzeć jakiekolwiek działania, które uzgodnimy w ramach Sojuszu" - napisał szef Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych.

10:49

Brytyjski premier podkreślił, że w sprawie sytuacji w Przewodowie trzeba przede wszystkim ustalić, co dokładnie się stało. Rishi Sunak rozmawiał rano o wydarzeniach w Polsce z liderami państw sojuszniczych podczas szczytu G20 w Indonezji.

Posłuchaj
00:18 12049957_1.mp3 "Wszyscy zgodziliśmy się, że istotne jest, by nasze zespoły ustaliły fakty. To właśnie się dzieje. Na miejscu są zespoły składające się nie tylko z Polaków, ale też Ukraińców, Amerykanów i przedstawicieli innych krajów Wszyscy chcemy dojść do sedna tej sprawy. Powinniśmy pozwolić, żeby ten proces się zakończył" - powiedział brytyjski premier 
10:47

Bartosz Cichocki, 1200, PAP
Tragedia w Przewodowie. Bartosz Cichocki: to uświadamia nam wszystkim, czym może być wojna
10:42

Eksplozje w Polsce oznaczają nową fazę w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. NATO musi odpowiednio zareagować - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda i dodał, że Sojusz powinien też szybko rozmieścić więcej systemów obrony powietrznej na granicy polsko-ukraińskiej.

10:38

KGP: policyjni eksperci wyjaśniają okoliczności zdarzenia w Przewodowie i zabezpieczają dowody

10:04

godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

09:41
09:31

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze, że podczas rozmowy z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim wyraziła solidarność z polskim rządem i narodem. Poinformowała o swoich rozmowach z sojusznikami z NATO.

09:25
09:24
09:17

- O godz. 10 rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów poświęcone wybuchowi w Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby - przekazała rzecznik NATO Oana Lungescu.

09:08
Posłuchaj
00:54 12049711_1.mp3 Po nocnych konsultacjach dziś ciąg dalszy rozmów Polski z UE i NATO ws. wybuchu przy granicy z Ukrainą - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
09:04

- Wtorkowy rosyjski zmasowany ostrzał Ukrainy i rosyjskie rakiety, które uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski to prawdziwe wystąpienie Rosji na G20 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas szczytu tego formatu.

08:52

- Jesteśmy zgodni, że w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić fakty dotyczące incydentu w Przewodowie. Wiemy jednak na pewno, że do tego zdarzenia nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła we wtorek straszliwego ataku rakietowego na Ukrainę - podkreślił na Twitterze premier Holandii Mark Rutte.

08:50

- Sytuacja bezpieczeństwa na Łotwie nie zmieniła się mimo informacji o wybuchu w Polsce - oświadczył minister obrony Łotwy Artis Pabriks.

08:49
08:37
08:33

Ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik MSZ Łukasz Jasina - ambasador stawił się w MSZ-cie około północy, że spotkanie trwało zaledwie cztery minut, odbyło się "bez wymiany grzeczności".

Posłuchaj
00:26 12049662_1.mp3 Ambasador Rosji był w MSZ, złożył krótkie wyjaśnienie, bez wymiany grzeczności (IAR) 
08:32

- W związku z eksplozją i śmiercią dwóch osób w Przewodowie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, która wymaga od nas bardzo dużej dozy ostrożności, zimnej głowy i cierpliwości, póki fakty nie zostaną ustalone - powiedział w Studiu PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.

08:21

Źródła we władzach USA: w Przewodowie prawdopodobnie eksplodował pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej

- Wstępne ustalenia wskazują, że w Przewodowie eksplodował we wtorek pocisk ukraińskiej obrony przeciwrakietowej, który został wystrzelony w kierunku rakiety nadlatującej z Rosji i omyłkowo trafił w terytorium Polski - powiadomiła w godzinach porannych agencja AP za anonimowymi źródłami we władzach USA.

08:20

Program 1 Polskiego Radia: prof. Piotr Grochmalski: Rosja testuje integralność i siłę NATO

Profesor Grochmalski podkreślał, że cele strategiczne Rosji są nadal takie same. Jak mówił, władze w Moskwie chcą rozbić wewnętrznie NATO. Próbują też zdestabilizować sytuację na Ukrainie, aby wywołać katastrofę humanitarną i w konsekwencji doprowadzić do kolejnej fali uchodźców wojennych, którzy ruszą do Polski. 

08:18
08:17

CNN: samolot zwiadowczy NATO zarejestrował tor lotu rakiety, która eksplodowała w Przewodowie  w województwie lubelskim, w pobliżu granicy z Ukrainą

Informacja dotycząca trajektorii lotu pocisku została przekazana władzom NATO i Polski - oznajmił anonimowy przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego, cytowany przez CNN. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących miejsca wystrzelenia rakiety ani kraju odpowiedzialnego za ten incydent.

08:13

08:12

- To, co się zdarzyło w Przewodowie, jest ogromną tragedią, ale trzeba pamiętać, że wojny nie wywołuje się, atakując traktor, tylko uderza się w infrastrukturę krytyczną, stanowiska dowodzenia - mówił gen. Roman Polko.

Uspokajał, że Rosja nie popełni samobójstwa w postaci atakowania terytorium Polski.

08:01

Żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju - przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak dodano, zadaniem systemów jest m.in. obrona infrastruktury krytycznej.

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także