Wybuch pocisku w Polsce. Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, mówił, że mamy do czynienia z nadzwyczajnymi zdarzeniami, związanymi ze zmasowanym rosyjskim atakiem na Ukrainę. Poinformował, że ogromna część rakiet została wystrzelona w stronę zachodniej Ukrainy, niektóre spadły przy granicy z Polską. Atakowane były m.in. obiekty w obwodach lwowskim i łuckim.
2022-11-16, 15:15
Prezydent przypomniał, że zaraz po zdarzeniu na Lubelszczyźnie siły NATO oraz polskie jednostki zostały postawione w stan gotowości. - Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że jest to potrzebne dla bezpieczeństwa Polski i mieszkańców - mówił Andrzej Duda.
Podkreślił też, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden natychmiast zadeklarował wsparcie.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nic nie wskazuje na to, aby rakieta, która spadła wczoraj na terytorium Polski, była wystrzelona przez Rosjan.
Szef rządu dodał, że w Przewodowie doszło do nieszczęśliwego wypadku.
Wcześniej, po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda powiedział, że "wczorajsze zdarzenie nie było działaniem intencjonalnym, nie była to rakieta wycelowana w Polskę". Jak mówił, takie są wstępne ustalenia. Prezydent powiedział też, że nie ma dowodów na to, że rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską.
REKLAMA
Najprawdopodobniej był to pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Jednak - jak mówił Andrzej Duda - "winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska".
Prezydent mówił, że najprawdopodobniej była to eksplozja rakiety produkcji rosyjskiej typu S-300. - Nie mamy w tej chwili dowodów na to, że była to rakieta wystrzelona przez stronę rosyjską. "Wiele wskazuje na to, że była to rakieta obrony powietrznej, która niestety spadła na terytorium Polski - mówił po spotkaniu prezydent.
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział, że stanowisko wszystkich państw członkowskich Wspólnoty jest takie, że bezpośrednią odpowiedzialność za wczorajszą tragedię w Polsce ponosi Rosja.
Ambasador uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli 27 unijnych krajów w Brukseli, na którym jedynym z tematów był wybuch rakiety w pobliżu granicy z Polską.
REKLAMA
W skład rady wchodzą między innymi: Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Spraw Zagranicznych, Koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
W posiedzeniach Rady, na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej, mogą uczestniczyć byli Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej oraz byli Prezesi Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.
IAR/PAP/pkur/pp
REKLAMA