Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak: rośniemy w siłę

2022-11-19, 11:35

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak: rośniemy w siłę
Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Foto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

- Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, "to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane".

Ranking Cyber Defence Index 22/23 ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata. "Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów, Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa" - podkreślono na stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak dodano, "pierwsze miejsce Australii odzwierciedla wysiłek, jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury". "Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu" - wskazano.

"Skuteczne odpieranie ataków"

"W przypadku znajdującej się na trzecim miejscu Korei Południowej i szóstym miejscu Polski, niebagatelną rolę w liczbie przyznanych w rankingu punktów odegrała geopolityka. Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących - Korei Północnej i Rosji" - podkreślono.

Przekazano, że "Polska została doceniona m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni". "Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa" - podano. 

Stan cyberobrony w poszczególnych krajach oceniany był w ramach czterech filarów: Filar 1 - infrastruktura krytyczna ocenia, w jakim zakresie kraj jest obsługiwany przez niezawodne i bezpieczne sieci cyfrowe i telekomunikacyjne, które stanowią postawę prowadzenia działalności gospodarczej. Filar 2 - zasoby cyberbezpieczeństwa odnosi się do technologicznych i prawnych narzędzi i metod egzekwowania cyberbezpieczeństwa w każdym z krajów. Punkty w ramach tej kategorii były przyznawane m.in. za wprowadzone mechanizmy zapobiegania nadużyciom w dostępie do informacji oraz niewłaściwym praktykom organów wykonawczym. Filar 3 - zdolności organizacyjne wskazuje na poziom dojrzałości cyberbezpieczeństwa i zdobyte doświadczenie biznesu instytucji rządowych w poszczególnych krajach.

Ostatni filar, na bazie którego zbudowany został ranking to filar 4 - zaangażowanie polityczne, który określa efektywność rządu w tworzeniu regulacji prawnych i dotyczących cyberbezpieczeństwa, ich jakość i kompletność.

dn/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej