more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: będziemy bronić bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 15:12
Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic Jarosław Kaczyński podkreślił, że w sprawie górnictwa ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też obecna sytuacja polityczna. - Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego - będziemy tego bronić! - dodał. 
Jarosław Kaczyński o strategii energetycznej
Jarosław Kaczyński o strategii energetycznejFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że strategia energetyczna Polski wymaga ponownego rozpatrzenia programu zamykania kopalń i likwidacji polskiego górnictwa. Wskazał, że Polska oraz Europa stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym.

-Wiemy jedno, dobra sytuacja każdego kraju, w tym naszego, jest wtedy, kiedy ma własne źródło energii. Nie tylko w sensie zakładów energetycznych, ale także własnych surowców energetycznych, czyli w przypadku Polski to właśnie węgiel - mówił Jarosław Kaczyński.

Kryzys energetyczny, a zapowiedź likwidacji górnictwa

Prezes PiS zwrócił też uwagę na to, że w obecnej sytuacji trzeba zadać sobie pytanie, czy zapowiedź likwidacji górnictwa do 2049r. jest aktualna? Trzeba nad tym mocno się zastanowić, bo dobra sytuacja kraju jest wtedy, gdy ma własne surowce energetyczne.

Podkreślił jednocześnie, że w tej chwili kluczowe jest, by Polska kontrolowała własne źródła energii.

Posłuchaj
00:25 12056303_1 (1).mp3 Jarosław Kaczyński podkreślił jednocześnie, że w tej chwili kluczowe jest, by Polska kontrolowała własne źródła energii (IAR) 

Fundusz Restrukturyzacji Śląska. Prezes PiS podał szczegóły

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic przekazał też, że w Sejmie jest już projekt ustawy w sprawie powołania Funduszu Restrukturyzacji Śląska. Dodał, że dokument zostanie niedługo uchwalony. 

Szef PiS stwierdził, że w ten sposób zostanie stworzona podstawa finansowa do dalszego rozwoju Śląska i realizacji różnego rodzaju inwestycji. Wyjaśnił, że udziałowcami Funduszu będą m.in. Państwowy Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Zaznaczył, że Fundusz będzie miał charakter spółki akcyjnej, co pozwoli na pozyskiwanie pieniędzy również z innych źródeł.

Inflacja w Polsce. "Nasza polityka nie przyniesie wzrostu bezrobocia"

Jarosław Kaczyński odniósł się też do problemu inflacji. Powiedział, że jego ugrupowanie jest zdecydowane walczyć z inflacją, ale jednocześnie chce uniknąć wstrząsu społecznego. Podczas spotkania z sympatykami i działaczami partii w Katowicach polityk zapewnił, że prowadzona polityka antyinflacyjna nie przyniesie wzrostu bezrobocia ani nie zahamuje wzrostu gospodarczego.

Czytaj także:

***

IAR

ASP/kor

Zobacz także

Zobacz także