Dystrybucja węgla. Ponad 2 tys. gmin zgłosiło zapotrzebowanie
- Do systemu, który wdrożyliśmy kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło około 2300 gmin w Polsce - powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zaznaczył, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin.
2022-11-18, 14:26
W siedzibie Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Skarszewach (woj. pomorskie) rozpoczęła się dystrybucja węgla zakupionego przez mieszkańców po preferencyjnie cenie. Przed rozpoczęciem załadunków zorganizowano konferencję prasową, w której wzięli udział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda i burmistrz gminy Skarszew Jacek Pauli.
Węgla nie zabraknie
Rabenda zaznaczył, że węgla nie zabraknie. - Jesteśmy przygotowani, żeby dostarczyć węgiel do gmin. Sprowadzamy i odsiewamy go dalej. Wolumeny, które mamy zamówione na morzu, są tak duże, że wystarczą na cały sezon - podkreślał wiceminister.
Dodał, że nie ma potrzeby zamawiania węgla na zapas. "Będziemy węgiel dostarczać zgodnie z zapotrzebowaniem" - zapewniał.
Na początku listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.
REKLAMA
Rabenda wskazał, że do systemu, który został wdrożony kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys. gmin w Polsce. - Można oszacować, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin w Polsce - powiedział.
- To jest nowe zadanie dla samorządów, jak i dla rządu czy dla spółek skarbu państwa, dlatego apeluję o mobilizację - podkreślił.
Gminy przyjmują wnioski
Burmistrz Skarszew Jacek Pauli wyliczył, że do piątku do urzędu miejskiego w Skarszewach trafiło ponad 3 tys. wniosków o wypłaty dodatku węglowego. - Ok. 2 tys. jest już wypłaconych. Każdego dnia w urzędzie miejskim przyjmujemy 100 wniosków na preferencyjny zakup węgla - mówił.
Zaznaczył, że w piątek rozpoczęto w gminie dystrybucję węgla. - Wczoraj węgiel przyjechał, a już dziś jest transportowany do osób, które go zakupiły - przekonywał burmistrz.
REKLAMA
Dodał, że w przypadku zwiększonego zapotrzebowania węgiel będzie przewożony również przy pomocy prywatnych przewoźników.
- Węgiel jest certyfikowany, dobrej jakości, zgodnie z dostarczoną dokumentacją - podsumował Pauli.
Wiceminister Rabenda dodał, że węgiel, który trafił do gminy Skarszewy, pochodzi z Kolumbii.
Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba w tym celu złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy. Obecnie gminy zbierają wnioski mieszkańców zainteresowanych preferencyjnym zakupem węgla.
REKLAMA
Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty określono na 4,9 mld złotych.
- Kongres 590. Prezes PGE: to Rosja odpowiada za kilkukrotny wzrost cen węgla, gazu i ropy
- System dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie. Wiceminister aktywów: program jest w zasadzie powszechny
- Samorządy nie muszą mieć kas fiskalnych przy dystrybucji węgla. Przepisy weszły w życie
PAP/IAR/PR24.PL/MK
REKLAMA