more_horiz
Wiadomości

Wybuch w Przewodowie wpłynie na relacje z Ukrainą? Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 07:07
70 proc. badanych uważa, że wybuch w Przewodowie nie wpłynie na stosunki polsko-ukraińskie - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.
Wybuch w Przewodowie. Wpłynie na relacje z Ukrainą? Sprawdź sondaż
Wybuch w Przewodowie. Wpłynie na relacje z Ukrainą? Sprawdź sondażFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Polacy wciąż chcą wspierać sąsiadów, ale entuzjazm w porównaniu z marcem nieco osłabł. Incydent w Przewodowie nie wpłynie przy tym na stosunki polsko-ukraińskie - tak uważa 70 proc. pytanych przez United Surveys w najnowszym sondażu dla DGP i RMF FM.

19 proc. spodziewa się pogorszenia relacji, a tylko 1 proc. - zdecydowanego pogorszenia. 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Ponadto, 65 proc. badanych jest zdania, że Polska wystarczająco wspiera Ukrainę. 24 proc. badanych uważa, że wspiera ją zbyt hojnie, 7 proc. - że w sposób niewystarczający, a 1 proc. - że nie powinna wspierać. 3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Wybuch w Przewodowie. Wpłynie na relacje z Ukrainą?

80 proc. ankietowanych odpowiada, że powinniśmy wspierać Ukrainę humanitarnie, 68 proc. - że powinniśmy przyjąć uchodźców wojennych, 58 proc. popiera dostawy karabinków, granatników itp., co trzeci z nas chce wysyłania ciężkiego sprzętu, 27 proc. jest za finansowym wspieraniem sąsiadów, a 17 proc. - za pozwoleniem polskim ochotnikom na wzięcie udziału w walkach.

Natomiast niemal nikt nie popiera wysłania nad Dniepr polskich żołnierzy. W porównaniu z badaniem z marca, przeprowadzonym na samym początku rosyjskiej inwazji, widać, że poparcie dla pomocy Kijowowi wciąż się utrzymuje, choć odsetek odpowiedzi pozytywnych w każdej kategorii jest nieco niższy.

Czytaj także:

Zobacz: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

***

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF i rmf24.pl został wykonany w dniach 18-20 listopada br. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI i CAWI.

PAP/IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także