more_horiz
Wiadomości

Polsko-niemiecka współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Szef BBN spotkał się z ambasadorem Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 18:21
Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparcie Ukrainy - to m.in. tematy spotkania szefa BBN Jacka Siewiery i ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera. Siewiera przekazał, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę dotyczącą systemów Patriot.
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet Patriot.
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet Patriot.Foto: jgorzynik/ Shutterstock

"Szef BBN Jacek Siewiera przyjął dziś Ambasadora Niemiec. Rozmawiano o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparciu Ukrainy. Szef BBN przekazał także, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę wzmocnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP systemami Patriot" - przekazało BBN na Twitterze.

Z kolei Bagger w swoim wpisie podkreślił, że spotkanie było "intensywne i dobre" oraz dotyczyło wyzwań bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca Polska-Niemcy jest ważna dla obu krajów, a BBN jest "ważnym partnerem od wielu lat".

Wsparcie dla Polski

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała w niedzielę wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.

Przy granicy z Ukrainą

Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek szef MON.

"Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Po rozmowie poinformował, że Lambrecht potwierdziła chęć rozmieszczenia w Polsce zestawów obrony powietrznej MIM-104 Patriot.

Patrioty w Polsce

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę.

Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także