Na Starych Powązkach spocznie dziś prof. Jan Łukasiewicz
Na warszawskich Starych Powązkach spocznie profesor Jan Łukasiewicz. Szczątki ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w II Rzeczypospolitej zostały w nocy sprowadzone z Dublina - stolicy Irlandii. Naukowiec zmarł tam w 1956 roku.
2022-11-22, 05:50
Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak wyjaśnia, że powrót do Polski szczątków wybitnego Polaka - profesora Jana Łukasiewicza - to wypełnienie obowiązku Rzeczypospolitej wobec swoich zasłużonych obywateli.
- Chcemy żeby ci, którzy marzyli o wolnej, niepodległej Polsce, którzy przysłużyli się polskim sprawom mogli wrócić do domu. Taką osobą niewątpliwie był profesor Jan Łukasiewicz. Tak się złożyło, że dostał propozycję pracy w Irlandii, aby uniknąć represji w komunistycznej Polsce w tym kraju żył i zmarł. Dziś, po 66 latach wraca on do wolnej Polski, spełniamy jego marzenie, tym samym dziękując mu za wspaniałe życie i służbę Rzeczypospolitej - mówi Jan Dziedziczak.
"Jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku"
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że dzisiejszy pogrzeb profesora Łukasiewicza to hołd dla jego postawy i dokonań.
- Oddajemy hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców i umysłów XX wieku, oddajemy hołd człowiekowi, który zaangażował się w budowę II Rzeczypospolitej - dodaje.
REKLAMA
Jan Józef Kasprzyk przypomina również, że Jan Łukasiewicz wstąpił do wojska w 1920 roku podczas wojny z bolszewikami, a jego zdolności matematyczne zostały wykorzystane przy rozpracowywaniu bolszewickich szyfrów.
Posłuchaj
Sprowadzenie szczątków profesora Łukasiewicza jest niezwykle ważne dla społeczności Ormian mieszkających w Polsce - podkreśla prezes Fundacji Ormiańskiej Maciej Bohosiewicz. - Profesor Łukasiewicz jest członkiem wielkiej rodziny Ormian polskich, należący do sławnej rodziny Łukasiewiczów - po ormiańsku Łukasjanów. Dla nas jest to po pierwsze zaszczyt, po drugie pamiętamy o swoich i nie zostawiamy ich na obczyźnie - dodaje.
Maciej Bohosiewicz przypomina, że marzeniem profesora było spocząć we Lwowie, nieopodal którego się urodził, albo w Warszawie.
REKLAMA
Uroczystość w Warszawie
Pogrzeb profesora Łukasiewicza rozpocznie (o godz. 13.00) msza w kościele świętego Boromeusza, po nabożeństwie trumna z jego szczątkami zostanie złożona do grobu w Alei Zasłużonych.
Profesor Łukasiewicz między innymi stworzył notację polską - do dziś stosowany sposób zapisu wyrażeń arytmetycznych w informatyce, był dwukrotnie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei jako minister w rządzie Ignacego Paderewskiego w 1919 roku, położył podwaliny pod system edukacji w odradzającej się Polsce. Za jego kadencji założonych zostało kilka ważnych uczelni wśród nich Akademia Górniczo - Hutnicza.
- Pożegnanie prezydentów RP na uchodźstwie. Andrzej Duda: zabrano im ojczyznę, dziś są na swoim miejscu
- Wyjątkowa lekcja historii. Prezydenci RP na uchodźstwie wrócili do Polski
jp/IAR
REKLAMA
REKLAMA