more_horiz
Wiadomości

Msza żałobna za prof. Jana Łukasiewicza. Wybitny naukowiec zostanie pochowany w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:40
Msza żałobna przed ponownym pochówkiem prof. Jana Łukasiewicza, wybitego filozofa i logika, rozpoczęła się w stołecznym kościele św. Karola Boromeusza. Po niej kondukt żałobny przejdzie do Alei Zasłużonych (za Katakumbami), gdzie zostaną złożone szczątki profesora.
Ponowny pochówek prof. Jana Łukasiewicza - msza żałobna w stołecznym kościele św. Karola Boromeusza
Ponowny pochówek prof. Jana Łukasiewicza - msza żałobna w stołecznym kościele św. Karola BoromeuszaFoto: PAP/Paweł Supernak

W wyniku starań polskiego rządu do kraju powróciły z Irlandii szczątki prof. Jana Łukasiewicza, wybitnego logika i filozofa, czołowego przedstawiciela szkoły lwowsko-warszawskiej. W kościele św. Karola Boromeusza rozpoczęła się msza żałobna prof. Jana Łukasiewicza, której przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po niej kondukt żałobny przejdzie do Alei Zasłużonych (za Katakumbami), gdzie zostaną złożone szczątki profesora.

Prof. Jan Łukasiewicz był czołowym przedstawicielem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego w gabinecie Ignacego Paderewskiego (1919), dwukrotnym rektora Uniwersytetu Warszawskiego w latach (1922-1923 i 1931-1932).

Wybitny matematyk i logik

Jan Łukasiewicz urodził się 21 grudnia 1878 r. we Lwowie. W roku 1902 obronił doktorat z filozofii pisząc prace pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego, po czym wyjechał na niespełna dwa lata m.in. do ośrodków akademickich w Berlinie.

Po powrocie do Lwowa rozpoczął wykłady na uniwersytecie o algebrze logiki. W 1911 r. został profesorem nadzwyczajnym. Do Warszawy przybył w 1915 r. Od początku działalności odrodzonego UW wykładał tu filozofię. Rok później został dziekanem Wydziału Filozofii, a w 1917 r. prorektorem.

Minister i rektor UW

W gabinecie premiera Ignacego Paderewskiego objął tekę ministra oświaty. W 1922 r. wybrano go rektorem UW, a po rocznej kadencji prorektorem. Sytuacja ta powtórzyła się w 1931 r., gdy po raz drugi Łukasiewicza wybrano rektorem UW.

W czasie wojny wykładał na tajnym Uniwersytecie, a po 1945 r. przebywał na emigracji. Wykładał w Belfaście, Dublinie i Manchesterze.

Zmarł 13 lutego 1956 r. w wieku 78 lat w Dublinie. Został pochowany na cmentarzu Mount Jerome.

Zobacz także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także