Kluczowy kraj OPEC występuje z organizacji. Dołącza do Trumpa

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły wystąpienie z organizacji producentów ropy naftowej OPEC oraz OPEC+. Informację przekazał minister energii Suhail Mohamed al-Mazrouei, podkreślając, że jest to "decyzja polityczna".

2026-04-28, 16:50

Kluczowy kraj OPEC występuje z organizacji. Dołącza do Trumpa
Dubaj. Foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Koniec członkostwa ZEA w OPEC i OPEC+

Minister do spraw energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Suhail Mohamed al-Mazrouei poinformował we wtorek agencję Reutera, że jego kraj od 1 maja wycofuje się z członkostwa w Organizacji Krajów Produkujących Ropę Naftową (OPEC) oraz z OPEC+, który zrzesza też kraje stowarzyszone z OPEC.

"To decyzja polityczna, podjęta po dokładnej analizie obecnej i przyszłej polityki związanej z poziomem produkcji" - cytuje swego rozmówcę Reuters. Wcześniej Emiraty Arabskie, które są regionalnym centrum biznesowym, a zarazem należą do najważniejszych sojuszników USA, krytykowały inne kraje arabskie za bierność w obliczu ataków ze strony Iranu podczas trwającej od 28 lutego wojny Izraela i USA przeciwko Iranowi.

Al-Mazrouei podkreślił, że rząd ZEA nie konsultował tej decyzji z żadnym z regionalnych sojuszników. Komentatorzy zwracają w tym kontekście szczególną uwagę na Arabię Saudyjską.

Polityczny sukces Donalda Trumpa?

Według Reutersa wycofanie się Emiratów Arabskich "może wprowadzić chaos i osłabić OPEC". Agencja podkreśliła, że od blisko dwóch miesięcy państwa OPEC z regionu Zatoki Perskiej mają poważne trudności z eksportem ropy naftowej przez cieśninę Ormuz, przez którą w normalnych warunkach transportuje się ok. 20 proc. światowej ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego.

W ocenie Reutersa wyjście ZEA z OPEC to "duże zwycięstwo prezydenta USA Donalda Trumpa", który w przeszłości oskarżał organizację o "oszukiwanie reszty świata przez zawyżanie cen ropy".

Historia i struktura OPEC oraz OPEC+: Kto zostaje w organizacji?

OPEC istnieje od 1960 r., a ZEA są członkiem organizacji od 1967 roku. Państwa OPEC koordynują swoją politykę wydobycia i sprzedaży ropy. Do organizazcji należa też: Algieria, Arabia Saudyjska, Gabon, Gwinea Równikowa, Irak, Iran, Kongo, Kuwejt, Libia, Nigeria i Wenezuela.

OPEC+ powstał w 2016 r., a kraje, które są stowarzyszone z OPEC to: Azerbejdżan, Bahrajn, Brazylia, Brunei, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Oman, Rosja, Sudan i Sudan Południowy. W przeszłości członkami OPEC były też: Angola, Ekwador, Indonezja i Katar.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej