more_horiz
Wiadomości

"Danke Deutschland". Monika Olejnik w TVN zaprotestowała jak... Niemcy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 08:45
FIFA zabroniła na mundialu w Katarze nosić zawodnikom tęczowych opasek. W ramach protestu piłkarze reprezentacji Niemiec przed meczem z Japonią podczas zdjęcia zakryli usta ręką. Gest ten był formą protestu przeciwko decyzji. Zachowanie piłkarzy pochwaliła w swoim programie Monika Olejnik, która wraz ze swoimi gośćmi powtórzyła gest. Fragment programu szybko obiegł sieć.
W programie Moniki Olejnik powtórzono gest niemieckich piłkarzy
W programie Moniki Olejnik powtórzono gest niemieckich piłkarzyFoto: PAP/EPA/Friedemann Vogel; Twitter/BratWodza

Tęczowe opaski kapitańskie to poparcie dla akcji "One Love". Zakaz ich używania Niemcy skomentowali jako cenzurę. W ramach protestu piłkarze naszych sąsiadów zakryli rękoma usta. Niemiecki związek wyjaśnił zachowanie piłkarzy na Twitterze. "Zakazać nam noszenia opaski, to zakazać nam mówienia. Nasze stanowisko jest jasne" - napisali w komunikacie.

Taki sam gest w programie "Kropka nad i" w TVN24 powtórzyła Monika Olejnik. - W Katarze są łamane prawa człowieka. FIFA powiedziała kapitanom, że nie mogą nosić tęczowych opasek, bo będą karani. Dziś niemieccy piłkarze przegrali z Japończykami, ale wygrali poza boiskiem. Zaprotestowali przeciwko temu, co wyprawia FIFA w Katarze. Danke Deutschland! - powiedziała w programie dziennikarka.

Do Moniki Olejnik dołączyli jej goście: Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Przygotowany protest

Zachowanie Niemców podczas zdjęcia drużyny było przygotowane z wyprzedzeniem - komentatorzy telewizji ARD wcześniej poinformowali widzów, że zdarzenie będzie miało miejsce. W tym czasie na oficjalnej trybunie niemiecka minister spraw wewnętrznych odpowiedzialna za sport Nancy Faeser, siedząca po lewej od prezydenta FIFY Gianniego Infantino, założyła słynną tęczową opaskę. Zamieściła zdjęcie w mediach społecznościowych, a następnie założyła kurtkę zakrywającą opaskę.

Niemcy przegrali spotkanie z Japonią 1:2.

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

dz/tvp.info, IAR

Zobacz także

Zobacz także