more_horiz
Wiadomości

Owsiak twierdzi, że politycy "stworzyli sobie prywatny szpital". CSK MSWiA stanowczo dementuje

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 21:16
Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA nie wprowadza żadnych zmian w zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów żadnej grupie. Ze smutkiem przyjmujemy nieprawdziwe informacje przekazywane przez pana - napisała dyrekcja szpitala w liście do Jerzego Owsiaka. "Zapraszamy na spotkanie z zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie" - przekazano w piśmie do szefa WOŚP.
Dyrekcja CSK MSWiA odpowiedziała na zarzuty Jerzego Owsiaka
Dyrekcja CSK MSWiA odpowiedziała na zarzuty Jerzego OwsiakaFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy napisał w mediach społecznościowych 21 listopada, że "Sejm mega przeważającą większością głosów uchwalił ustawę o Państwowym Instytucie Medycznym", a "mówiąc krótko - politycy stworzyli sobie osobny, tylko dla nich, poza wszelką kolejnością, ale także logiką, swój prywatny, co tu dużo gadać, szpital". "Bezczelność tego projektu nieprawdopodobna" - ocenił. "Kiedy nasze fundacyjne półki uginają się od segregatorów z prośbami o sprzęt medyczny, grupa 270 posłów ustaliła, czyli przegłosowała, prywatną służbę zdrowia dla siebie" - napisał Jerzy Owsiak.

Dyrekcja szpitala MSWiA odpowiada Owsiakowi

W reakcji na te stwierdzenia dyrekcja CSK MSWiA opublikowała w czwartek skierowany do niego list otwarty.

"Odnosząc się do Pańskiej wypowiedzi zamieszczonej w mediach społecznościowych, dotyczącej przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, ze smutkiem przyjmujemy krzywdzące i nieprawdziwe informacje przekazywane przez Pana opinii publicznej" - napisano.

"Twierdzi pan, że tworzymy prywatną służbę zdrowia dla polityków, tymczasem ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wprowadza żadnych zmian w kwestii zasad udzielania świadczeń zdrowotnych i nie daje przywilejów w tym zakresie żadnej grupie" - podkreślono.

CSK MSWiA: nie ma zmian w świadczeniu usług medycznych

Celem ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA jest - jak zaznaczono - utworzenie instytutu badawczego, który będzie prowadził badania naukowe i prace rozwojowe w powiązaniu z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

Dyrekcja szpitala akcentuje, że Instytut będzie kontynuował działalność leczniczą, którą prowadzi Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

"Główny cel placówki pozostanie niezmienny - zaspokajanie potrzeb zdrowotnych ogółu ludności, wszystkim obywatelom. Co ważne, utworzenie Instytutu przyniesie pacjentom wymierne korzyści w postaci zwiększenia liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych, poszerzenia ich zakresu oraz ułatwienia w dostępie" - przekazano w liście.

Leczenie najważniejszych osób w państwie

Odnosząc się do kwestii świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom piastującym najwyższe kierownicze stanowiska w kraju - prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premierowi - szpital wskazał, że osobom tym, niezależnie od świadczeń określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przysługują świadczenia w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego.

"Dotyczy to również oficjalnych podróży krajowych i zagranicznych oraz oficjalnych wizyt zagranicznych. Regulacje te wynikają z treści obowiązującej od ponad 40 lat ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe" - dodano.

Do udzielania takich świadczeń zobligowane są - jak przypomniano - wszystkie podmioty lecznicze tworzone nie tylko przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ale także ministra obrony narodowej.

"Zawsze byliśmy i będziemy otwarci na potrzeby pacjentów"

Dyrekcja podkreśliła, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA to jednostka, która leczy setki tysięcy pacjentów rocznie.

"W ubiegłym roku wykonaliśmy ponad 7600 operacji, około 40 tys. hospitalizacji i pół miliona porad ambulatoryjnych i POZ. Niedawno dokonaliśmy pierwszego przeszczepu płuc na Mazowszu. Wspólnie z Fundacją POLSAT tworzymy Centrum Chorób Rzadkich dla dorosłych pacjentów. Wykonujemy rocznie setki najnowocześniejszych operacji z użyciem robotyki DaVinci. Zawsze byliśmy i będziemy otwarci na potrzeby pacjentów z całej Polski" - zapewnia placówka.

"Poza leczeniem pacjentów zespół szpitala ma również ambicje, aby się rozwijać. Dlatego zaproponowaliśmy naszemu organowi założycielskiemu przekształcenie CSK w placówkę badawczo-naukową, jaką ma być Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Pomysł poparła cała kadra kierownicza i zdecydowana większość pracowników" - podkreślono.

Zaznaczono, że dzięki uchwaleniu ustawy pracownicy będą mogli rozwijać się naukowo, a placówka będzie mogła pozyskać dofinansowanie kolejnych inwestycji.

CSK MSWiA zaprasza Jerzego Owsiaka

"Jest pan osobą, która doskonale zna problem niedofinansowania opieki zdrowotnej w szpitalach. Fundacja WOŚP od wielu lat wspiera zakupy aparatury medycznej, dzięki której uratowano życie i zdrowie wielu pacjentów. Dlatego jesteśmy przekonani, że ostatnie pana wypowiedzi w mediach były formułowane na podstawie nieprawdziwych informacji" - wskazano w liście.

"Zapraszamy pana na spotkanie z Zarządem i pracownikami szpitala, podczas którego chętnie odpowiemy na każde zadane pytanie. Mamy nadzieję i wierzymy w to, że wyjdzie pan z niego przekonany o słuszności utworzenia nowoczesnego ośrodka badawczego, który leczy wszystkich pacjentów na najwyższym poziomie" - przekazano w liście.

Podpisali się pod nim: dyrektor CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba, zastępca dyrektora ds. medycznych dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych dr Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. teleinformatycznych i inżynierii medycznej mgr Krzysztof Płaciszewski i zastępca dyrektora ds. ekonomicznych mgr Wojciech Orzeł.

Czytaj również:

PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także