more_horiz
Wiadomości

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Prof. Nowak o fundamentach polskości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 16:15
Chrześcijaństwo, niepodległość, wolność i kultura - to zdaniem historyka, profesora Andrzeja Nowaka elementy stanowiące fundamenty polskości. To właśnie polskość jest tematem przewodnim dwudniowej konferencji "Zderzenie kulturowe w Unii Europejskiej", odbywającej się w Warszawie.
Konferencja Zderzenie kulturowe w UE. Prof. Nowak wskazał fundamenty polskości
Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Prof. Nowak wskazał fundamenty polskościFoto: youtube.com/@PatrykJakiPL

Profesor Andrzej Nowak zaznaczył, że chrześcijaństwo, niepodległość, wolność i kultura to elementy, które mogą określać także inne narody, ale w kontekście polskim mają one swoją specyfikę. Tak jest - jak mówił historyk - choćby na przykładzie chrześcijaństwa, którego przyjęcie wiąże się początkiem państwa polskiego.

- Nie ma polskości przed chrześcijaństwem i nie ma polskości bez chrześcijaństwa. To nie znaczy, że Polakiem nie może być ktoś, kto nie jest ochrzczony, kto nie jest chrześcijaninem, czy tym bardziej, kto nie jest chrześcijaninem praktykującym. Nie. Natomiast nie można uczestniczyć w polskości, jeżeli się nie szanuje chrześcijaństwa, jego wyboru i tego, co ono zrobiło z naszą tożsamością - tłumaczył prof. Andrzej Nowak.

Fundament kulturowy polskości to tysiąc lat historii

W kontekście niepodległości, jako kolejnego z fundamentów polskości, gość konferencji zwracał uwagę na konieczność polskiej obecności w Europie. "Albo na jej peryferiach, albo w oparciu o misję" - wyjaśniał historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk. Jak wyjaśniał, tą misją może być - wspólnie ze wszystkimi innymi narodami europejskimi - praca na rzecz trwania i rozbudowy europejskiej cywilizacji, która opiera się na podwójnym fundamencie: grecko-rzymskim i chrześcijańskim.

Mówiąc o wolnościowym elemencie polskości, profesor Andrzej Nowak zauważył, że to właśnie w naszym kraju już w średniowieczu funkcjonowało niespotykane wówczas w Europie określenie "civis polonis" dotyczące obywatela polskiego. Fundament kulturowy polskości to - jak podkreślał historyk, współautor "Historii żywej" w Programie 1. Polskiego Radia - tysiąc lat historii, a także oparcie dzieł kultury na języku polskim, co widać choćby w zachowanych do dziś, liczących po kilkaset lat kolędach.

W ramach konferencji "Zderzenie kulturowe w Unii Europejskiej" odbywają się dyskusje dotyczące geopolityki, bezpieczeństwa, religii i kultury. Pomysłodawcą wydarzenia jest europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, a organizatorem fundacja New Direction.

Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio 24.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także