more_horiz
Wiadomości

"Świeca, która tworzy polską wigilię". Rozpoczyna się akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 23:00
W niedzielę, 27 listopada, w Kościele katolickim rozpoczyna się adwent - czas oczekiwania na narodziny Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Właśnie wtedy ruszy 29. edycja akcji charytatywnej Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
W pierwszą niedzielę adwentu po raz 29. rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
W pierwszą niedzielę adwentu po raz 29. rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomFoto: Tomasz Gzell/PAP

W tym roku akcji Caritas towarzyszy hasło "Świeca, która tworzy polską wigilię". - Symbolem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek - wyjaśnił dyrektor łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski. - Łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tysięcy świec, które dostępne są w parafiach naszej archidiecezji - zaznaczył.

Dzięki WDPD - jak podał dyrektor - co roku w całej Polsce dożywiane są tysiące dzieci w szkołach i świetlicach. - Zapewniamy im pomoce edukacyjne oraz letni wypoczynek. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso, oraz najmłodszych z terenów wiejskich w pogrążonej w kryzysie Wenezueli - wyjaśnił.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej podkreślił, że tegoroczna kampania po raz dwudziesty trzeci ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają roku 1993. Rok później akcja zyskała ogólnopolski charakter. Wówczas nosiła ona nazwę Bożonarodzeniowa Świeca Caritas. Na zebraniu dyrektorów diecezjalnych Caritas w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 1996 roku w WDPD włączyli się harcerze z ZHP przekazujący w Polsce Betlejemskiego Światło Pokoju z groty Narodzenia Pańskiego. Wraz z tym światłem wigilijna świeca Caritas dociera m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu. W 2000 roku WDPD miało po raz pierwszy wymiar ekumeniczny, akcja odbywała się z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego.

Oprócz zakupu świec Caritas, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można wspomóc również wpłacając swoją darowiznę on-line lub tradycyjnie na rachunek Caritas.

Czytaj także:

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także