more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: chcemy powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 12:55
Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2022- zapowiedział Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
Wspólne oświadczenie prezesa PiS i premiera Morawieckiego. Za chwilę początek transmisji
Wspólne oświadczenie prezesa PiS i premiera Morawieckiego. Za chwilę początek transmisjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

TRANSMISJA:

- Spotykamy się dzisiaj, aby przedstawić projekt ustawy dotyczący powołania Komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007 – 2022- poinformował Jarosław Kaczyński. 

Przedstawić fakty, wyciągnąć wnioski

Jak wyjaśnił, nie chodzi tutaj o komisję śledczą, ale organ na kształt komisji, która zajmuje się reprywatyzacją w Warszawie. Podkreślił, że taki organ składałby się nie tylko z parlamentarzystów i miałby większe możliwości. 

- Chodzi o to, aby wszystkie sprawy, które są związane z przeszłością, ale także sprawy związane z przyszłością - zostały opinii publicznej przedstawione, a wnioski wyciągnięte - wskazał prezes PiS.

Zwrócił uwagę, że w życiu publicznym jest wiele nieprawdy, a polityka nie powinna być prowadzona w oderwaniu od prawdy i faktów.

Polacy zasługują na prawdę

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że po ataku Rosji na Ukrainę otworzyły się oczy wielu politykom zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce.

- Widzimy też doskonale, że niektórzy cały czas próbują ukryć swoje działania z przeszłości, przemalować swój wizerunek, zmienić nastawienie, zmienić świadomość Polaków, a Polacy zasługują na prawdę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości. 

Mateusz Morawiecki podkreślił potrzebę weryfikacji wpływu "rosyjskiej polityki, biznesu, agentów na bezpieczeństwo wewnętrzne i energetyczne polski ale i na bezpieczeństwo w szerokim zakresie tego słowa".

- Ta sprawa musi być bardzo dokładnie wyjaśniona. My nie mamy tutaj absolutnie niczego do ukrycia, dlatego cały okres do obecnych czasów powinien być zweryfikowany - podkreślił premier.

Czytaj także:

PAP/pb/fc

Zobacz także

Zobacz także