more_horiz
Wiadomości

Izba wyższa upamiętniła 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu w II RP. Przyjęto uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 17:08
W Senacie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej. Na zakończenie senatorowie przyjęli specjalną rocznicową uchwałę.
Senat upamiętnił 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu w II RP
Senat upamiętnił 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu w II RPFoto: PAP/Radek Pietruszka

W uroczystościach wzięli udział byli i obecni senatorowie, prezydent Andrzej Duda marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach drugiej wojny światowej i powojennym okresie represji.

Prezydent o historii i współczesności Senatu

Podczas wystąpienia na forum izby wyższej prezydent Andrzej Duda mówił o historii Senatu oraz o okolicznościach powstania odrodzonej izby wyższej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podkreślił patriotyzm pokoleń senatorów, a także wyraził im wdzięczność.

Prezydent mówił też o obecnych kompetencjach Senatu. Wskazał między innymi na poprawianie jakości stanowionego prawa oraz na wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Docenił zasługi Senatu dla Polonii i Polaków za granicą.

Senat przyjął uchwałę

Na zakończenie uroczystych obrad podjęto jednogłośnie uchwałę w setną rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, w której między innymi podkreślono znaczenie izby dla polskiego parlamentaryzmu. Treść uchwały przedstawiła zebranym senator Halina Bieda.

"W ciągu 100 lat Senat odegrał istotną i pozytywną rolę w kształtowaniu kultury prawnej i politycznej. Reprezentuje on te wartości, których nigdy nie może zabraknąć. Jest strażnikiem ideałów ustrojowych, a wśród nich szacunku dla państwa, praw mniejszości, prawa do wyrażania odrębności i odmienności w ramach porządku konstytucyjnego" - napisano w uchwale. Zwrócono też uwagę, że Senat - mający korzenie sięgające głęboko w historię RP - ma również swoje miejsce w XXI wieku.

W uchwale oddano też hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Senatu oraz ugruntowania jego obecnej pozycji w systemie organów władzy państwowej.

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także