more_horiz
Wiadomości

"Bunt" w Sądzie Najwyższym. Jest wniosek o wyłączenie z orzekania 30 sędziów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 12:55
Sędzia SN prof. Paweł Czubik złożył do I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej wniosek o zawiadomienie prezydenta Andrzeja Dudy o fakcie złożenia przez 30 sędziów oświadczenia konstytuującego ich odmowę orzekania - dowiedział się portal Niezależna.pl.
Jest wniosek do prezes Manowskiej o wyłączenie z orzekania 30 sędziów, którzy wszczęli bunt w SN
Jest wniosek do prezes Manowskiej o wyłączenie z orzekania 30 sędziów, którzy wszczęli "bunt" w SNFoto: shutterstock.com/kolbet

Portal podaje, "że w treści pisma prof. Czubik podkreśla, że sędziowie, którzy złożyli oświadczenie z 17 października 2022, de facto zrzekli się funkcji sędziowskich i »nie powinni być wyznaczani do orzekania«".

Niezależna.pl przypomina, że niedawno 30 sędziów SN przekazało I prezes oświadczenie, w którym napisali, że nie będą orzekać wspólnie z osobami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. "Jednym z sygnatariuszy dokumenty jest Józef Iwulski, oficer WSW szkolony przez komunistyczny kontrwywiad; Iwulski orzekał w stanie wojennym w sądach wojskowych i skazywał działaczy opozycyjnych" - czytamy.

Uzasadnienie wyroku

"Sędzia Czubik, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego w Instytucie Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w uzasadnieniu wniosku, do którego dotarła redakcja portalu Niezalezna.pl, zwraca uwagę, że w związku z tym, iż sędziowie złożyli rozpowszechnione w sferze publicznej oświadczenie konstytuujące odmowę orzekania, a tym samym rezygnację z funkcji sędziowskich, należy domniemywać, że właśnie w dniu wydania oświadczenia wygasł ich stosunek służbowy jako sędziów Sądu Najwyższego" - podkreśla Niezależna.pl.

Czytaj także:

"Pozbawione podstaw jest komponowanie obecnie składów z udziałem osób, które zrzekły się swoich funkcji sędziowskich. Zrzeczenie się statusu sędziego zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym ma charakter konstytutywny. Po zaistnieniu stosownego zdarzenia konstytuującego zrzeczenie niezbędne jest przedstawienie przez Pierwszą Prezes ww. oświadczenia do KRS i Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej deklaratywnie stwierdza wystąpienie zrzeczenia ze skutkiem od chwili złożenia oświadczenia. W związku z powyższym zwracamy się więc do Pierwszej Prezes z wnioskiem o jak najszybsze dopełnienie wspomnianej procedury; przemawia za tym bowiem szeroko pojęte dobro wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w treści uzasadnienia do wniosku.

Portal zamieścił też na stronie pełną treść wniosku.

PAP/Niezależna.pl/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także