Senat odrzucił nowelę prawa oświatowego. Budżet na rok 2023 przyjęty z poprawkami

Senat odrzucił nowelizację Prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Z poprawkami przyjęto za to ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023.

2022-11-30, 04:31

Senat odrzucił nowelę prawa oświatowego. Budżet na rok 2023 przyjęty z poprawkami
Senat odrzucił nowelizację Prawa oświatowego, a z poprawkami przyjął zmiany dot. budżetu. Foto: Senat/Twitter

Nowelizacja Prawa oświatowego reguluje między innymi zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększa nadzór kuratorów, a także wprowadza zmiany w edukacji domowej.

Ustawa dot. budżetu przyjęta przez Senat z poprawkami

Senat przyjął z poprawkami ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Przewiduje ona między innymi zamrożenie w przyszłym roku wysokości zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w sferze budżetowej na poziomie z bieżącego roku. Podstawę naliczania ma stanowić rok 2019.

Ustawa ustala też podstawę wynagrodzenia zasadniczego sędziów w wysokości 5444,42 złotych która gwarantuje im wzrost tego świadczenia o 7,8 procent. Taki wzrost płac przyjęty został w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 rok dla pozostałych pracowników państwowej sfery budżetowej.

Zmiana prawa dot. ofiar represji wojennych

Senat jednogłośnie zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

REKLAMA

Celem projektu ustawy, wniesionego przez grupę senatorów, jest objęcie osób osadzonych w obozach pracy oraz deportowanych do pracy przymusowej przez III Rzeszę i ZSRR przepisami ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Inne aktywności senatorów

W środę w nocy Senat przyjął z poprawkami także nowelizację przepisów o Systemie Informacyjnym Schengen, która dostosowuje je do unijnych rozporządzeń. Nowelizacja przepisów o Systemie Informacyjnym Schengen dostosowuje nasze prawo do wprowadzanych z końcem listopada 2022 roku zmian w SIS. Od tego czasu SIS zacznie funkcjonować na podstawie trzech nowych rozporządzeń, które mają zwiększyć wydajność oraz skuteczność operacyjną systemu i rozszerzyć system o nowe kategorie wpisów.

Na tym posiedzeniu Senat zapoznał się również z informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2021. Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. wpływ spraw kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich był najwyższy w historii jego działalności, wpłynęło bowiem 74 279 wniosków.

"Znaczący wzrost liczby wniosków kierowanych do Rzecznika w roku 2020 i 2021 wynika m.in. z wystąpienia, a następnie trwania w 2021 r. stanu epidemii, który w istotny sposób zakłócił dotychczasowe formy funkcjonowania organów administracji publicznej i sądów, doprowadził do bardzo częstej zmiany przepisów regulujących życie codzienne obywateli" - podano w sprawozdaniu.

REKLAMA

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej