more_horiz
Wiadomości

Powstanie komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Rzecznik PiS podał nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 12:35
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział podczas briefingu prasowego, że projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej będzie procedowany w Sejmie prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu. Dodał, że jest on jeszcze przygotowywany. Rafał Bochenek dodał, że PiS zależy na tym, aby ustawa zaczęła jak najszybciej obowiązywać - po to, aby komisja mogła jak najszybciej rozpocząć prace.
Projekt ws. komisji ds. polityki energetycznej w Sejmie
Projekt ws. komisji ds. polityki energetycznej w SejmieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek (28 listopada) premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli przedstawienie projektu ustawy i powołanie komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm RP. Na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków

Rafał Bochenek pytany w środę (30 listopada) przez dziennikarzy w Sejmie, kiedy projekt zostanie złożony powiedział, że jest on jeszcze przygotowywany. - Niebawem. On jest dopinany, dopracowywany; ostatnie szlify i myślę, że już wkrótce państwo poznacie ten projekt - mówił.

Jak zauważył, po pracach sejmowych ustawą zajmie się Senat. - Mam nadzieję, że Senat w miarę sprawnie przeproceduje tę ustawę - mówił. Dodał że vacatio legis zapisane w projekcie jest dość krótkie, więc po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa będzie mogła szybko wejść w życie.

- Myślę, że to jest sprawa ważna, aby prace tej komisji ruszyły i rzetelnie zostały wyjaśnione wszelkie okoliczności ewentualnego zaangażowania służb rosyjskich w bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli - powiedział Bochenek.

Projekt ws. komisji ds. polityki energetycznej 

PiS poinformowało, że Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.

Posłuchaj
00:16 12075245_1.mp3 Rzecznik PiS: projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej na kolejnym posiedzeniu Sejmu (IAR/Michał Fabisiak)

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

***

IAR/PAP/as

Zobacz także

Zobacz także