more_horiz
Wiadomości

W Sejmie wystawa o ofiarach niemieckiego Obozu Dziecięcego w Łodzi. "Były przystosowywane do pracy niewolniczej"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 17:25
W Sejmie otwarto wystawę opowiadającą o ofiarach niemieckiego obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. W wernisażu wzięli udział byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz a także historycy związani z Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.
Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą dziś 80. rocznicą utworzenia niemieckiego Obozu dla Dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą dziś 80. rocznicą utworzenia niemieckiego Obozu dla Dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wystawa prezentuje losy dzieci - więźniów z perspektywy życia jednej dziewczynki Gertrudy Nowak, która trafiła do obozu przy ulicy Przemysłowej z całym swoim rodzeństwem.

Były więzień Obozu Dziecięcego Jerzy Jeżewicz mówił, że pomimo bardzo młodego wieku dzieci żyły tam w ciągłym strachu, pozbawione opieki, były niedożywione i chore. - Myśmy tam mamy nie mieli, ani taty. Chowaliśmy się przed tymi, którzy na każdy nietakt odpowiadali uderzeniem w twarz - powiedział Jerzy Jeżewicz.

"Były przystosowywane do pracy niewolniczej u narodu panów"

W otwarciu wystawy wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak powiedział, wystawa mówi o grozie II wojny światowej i zbrodniach, o których musimy cały czas pamiętać. - Dzieci były zabierane do obozu, który przypominał obóz koncentracyjny, obóz pracy. Te dzieci były przystosowywane do pracy niewolniczej u narodu panów. Tak to było i musimy o tym pamiętać - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Wiele ofiar śmiertelnych

Łącznie Obóz Dziecięcy więził od 2 do 3 tysięcy polskich dzieci w wieku od kilku do 16 lat. Szacuje się, że około 200 dzieci zmarło.


Posłuchaj
00:24 01.12.2022 dzieci.mp3 Były więzień Obozu Dziecięcego Jerzy Jeżewicz mówił, że pomimo bardzo młodego wieku dzieci żyły tam w ciągłym strachu, pozbawione opieki, były niedożywione i chore (IAR)

Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą dziś 80. rocznicą utworzenia niemieckiego Obozu dla Dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Czytaj również:

pp

Zobacz także

Zobacz także