more_horiz
Wiadomości

"Służby graniczne Polski zdały test sprawności w warunkach kryzysowych". Ambasador Sadoś w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:01
Polskie służby odpowiedzialne za ochronę granic zdały w ubiegłym roku test sprawności - mówił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś w Brukseli podczas seminarium z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do strefy Schengen.
Służby na granicy zdały test sprawności. Ambasador UE Andrzej Sadoś docenił mundurowych
"Służby na granicy zdały test sprawności". Ambasador UE Andrzej Sadoś docenił mundurowychFoto: PAP/Artur Reszko

Ambasador wspomniał wykorzystywanie przez reżimy na Białorusi i w Rosji migrantów do ataku na polską granicę, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. Podkreślił, że zostało to odnotowane w Brukseli.

- Dostrzegamy to, że nasze służby państwowe, że Straż Graniczna jest bardzo wysoko oceniana przez instytucje europejskie, przez odpowiedniki w państwach członkowskich. Zeszły rok był wyjątkowym testem sprawności Straży Granicznej i innych służb, policji, wojska, obrony terytorialnej, które zapewniały bezpieczeństwo na granicy w warunkach kryzysowych, w warunkach zorganizowanego szturmu na granicę. Wszyscy pamiętamy, widzieliśmy te obrazy - powiedział ambasador.

Korytarze solidarnościowe

Andrzej Sadoś dodał, że obecnie przez polską granicę przebiegają tak zwane korytarze solidarnościowe, które mają umożliwić eksport ukraińskiego zboża i produktów rolnych. Transport morski utrudnia Rosja, która od początku swojej napaści na Ukrainę uniemożliwia pełne funkcjonowanie portów na Morzu Czarnym. Stąd pomysł, by drogami i kolejami przez Unię zapewnić ukraiński eksport. Przebiega on bez ograniczeń - podkreślił ambasador Polski przy Unii.

- Dzieje się to przede wszystkim dzięki sprawności naszej administracji skarbowej, naszych służb granicznych. Dwie trzecie ukraińskiego eksportu rolnego - przede wszystkim zboża - jest eksportowana przez korytarze solidarności, poprzez państwa Unii Europejskiej - przede wszystkim przez Polskę - powiedział Andrzej Sadoś.

Posłuchaj
00:26 12079762_2.mp3 Ambasador A. Sadoś o służbach granicznych w Polsce (IAR) 

Od marca wyeksportowano drogami i kolejami przez Unię 15 milionów ton zboża i produktów rolnych. To oznacza zyski dla władz w Kijowie w wysokości 15 miliardów euro. Ambasador Andrzej Sadoś zwrócił uwagę, że polska granica nie tylko zabezpiecza strefę Schengen, ale też jest wykorzystywana by podtrzymać funkcjonowanie ukraińskiego państwa.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także