more_horiz
Wiadomości

Koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. Prezydent: realne wzmocnienie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 09:15
- Zasilenie polskiej armii koreańskim sprzętem wojskowym ma olbrzymi wymiar symboliczny początków współpracy, która będzie przemysłowo, gospodarczo i w zakresie bezpieczeństwa owocna w przyszłości i dla Polski, i dla Korei Południowej - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dla polskiego wojska. Prezydent Duda wziął udział w uroczystym odbiorze
Koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dla polskiego wojska. Prezydent Duda wziął udział w uroczystym odbiorzeFoto: PAP/Adam Warżawa
  • Prezydent Andrzej Duda: nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo modernizacji uzbrojenia w obliczu wojny na Ukrainie
  • W porcie w Gdyni prezydent uczestniczył w uroczystości, podczas której razem z szefem MON symbolicznie odebrał pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski
  • To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski.

- Dziesięć pierwszych czołgów przypłynęło właśnie do naszego kraju, tutaj, do Gdyni. Za chwilę pojadą do jednostek wojskowych, w których przejdą ostateczny proces przygotowawczy i wdrożenie do możliwości ich wykorzystania w naszych siłach zbrojnych - mówił prezydent Duda.

Poinformował także, że do Polski dotarła pierwsza dostawa armatohaubic K9, które zasilą polską armię, a których przypłynęło pierwsze 24.

Koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9. Prezydent o dalszych planach

- Poza praktycznym wymiarem zasilania polskiej armii bezpośrednio przez ten sprzęt jest w tym także olbrzymi wymiar symboliczny początków współpracy, która - mam nadzieję - będzie przemysłowo, gospodarczo i w zakresie bezpieczeństwa owocna w przyszłości i dla Polski, i dla Korei Południowej - podkreślił Andrzej Duda. - Cieszę się, że dzięki rozpoczęciu tego właśnie programu dostaw w przyszłości będziemy wspólnie produkowali czołgi i będziemy wspólnie serwisowali, a być może także i produkowali, samoloty - dodał.

Prezydent dziękował przedstawicielom Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która współpracuje z firmami z Korei Południowej, produkując w Stalowej Woli armatohaubice "Krab". - To między innymi ta współpraca zbudowała wiarygodność technologiczną i wiarygodność ekspercką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, polskiego przemysłu i dzisiaj umożliwia dynamiczny rozwój tej współpracy poprzez przyszłe wspólne projekty - zaznaczył.

Podkreślił także, że dostawa sprzętu wojskowego do Polski jest realnym wzmocnieniem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Koreańskie czołgi i armatohaubice. Prezydent Duda o procesie modernizacji

Prezydent Duda podczas wystąpienia zwrócił uwagę na tempo, z jakim został dostarczony koreański sprzęt. Wskazał, że wiosną br. została przyjęta ustawa o obronie ojczyzny, a latem zostały podpisane konieczne umowy. - A w tej chwili już fizycznie następuje proces modernizacji i wzmocnienia polskiej armii poprzez nie tylko zakup, ale przede wszystkim dostawy z Korei Południowej czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskiej armii - mówił.

Podkreślił rolę szybkich dostaw sprzętu w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą. - Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wszyscy wyraźnie widzimy jedno - tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność - powiedział prezydent.

- Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga, posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie, supernowoczesne dla polskiej armii, na wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych - dodał prezydent.

Posłuchaj
00:29 12085732_1.mp3 Prezydent Duda: dostawa sprzętu wojskowego to początek współpracy z Koreą Płd. (IAR)

Umowa z Hyundai Rotem. Czołgi K2 dla Polski

W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL z pojazdami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami wykorzystującymi polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. Umowa ramowa dotycząca zakupu armatohaubic produkowanych przez Hanwha Defense przewiduje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL, także z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym.

Pod koniec sierpnia br. podpisano umowy wykonawcze na pierwsze 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9, których dostawy przewidziano na lata 2022-26.

Czytaj także:

Zobacz: Gdynia. Odbiór pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9

***

Czołg K2 Black Panther (opr. Maciej Zieliński/PAP) Czołg K2 Black Panther (opr. Maciej Zieliński/PAP)

IAR/PAP/twitter.com/mbl/pb

Zobacz także

Zobacz także