more_horiz
Wiadomości

"Nieprzyjęcie uchwały to byłby niesłychany blamaż". Szef klubu PiS o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:05
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że "uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu". - Miejmy nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie jej blokować. Nieprzyjęcie jej to byłby niesłychany blamaż - ocenił.
Wicemarszałek Sejmu: sprawa uchwał ws. Rosji wróci na najbliższym posiedzeniu.
Wicemarszałek Sejmu: sprawa uchwał ws. Rosji wróci na najbliższym posiedzeniu.Foto: sejm.gov.pl

Terlecki we wtorek w rozmowie z Polskim Radiem 24 został zapytany o wydarzenia w Sejmie w ubiegły czwartek, gdy Izba nie przyjęła uchwały o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm po sprzeciwie posłów propozycji wobec zgłoszonej po pracach w komisji poprawki PiS.

"Byłby to niesłychany blamaż"

- Wydaje mi się, że to jest konieczne, że ten powrót do uchwały musi nastąpić. Byłby to niesłychany blamaż - wiele państw, wiele parlamentów przyjęło takie uchwały, a Polska, która można powiedzieć jest na pierwszej linii frontu wsparcia i pomocy dla Ukrainy miałaby nie przyjąć takiej uchwały? - powiedział.

Zapowiedział, że sprawa powróci na następnym posiedzeniu Sejmu. - Miejmy nadzieję, że opozycja tym razem nie będzie blokować przyjęcia uchwały - podkreślił. Jak ocenił, sprawa uchwały i poprawki zawierającej "fragmencik" dotyczący katastrofy smoleńskiej "pokazuje pewną histerię PO wokół tego tematu". - To jest od lat kwestia, której Platforma niesłychanie się boi, za wszelką cenę chce ten temat jakoś zdeprecjonować - mówił.

Czytaj także:

Uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

W czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji. Posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, a kworum zostało zerwane.

Poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza mówiła, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".

ZOBACZ TAKŻE: Sprzeciw opozycji ws. uznania Rosji za sponsora terroryzmu

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także