"Wszystko będzie rozwiązane zgodnie z prawem i sprawiedliwie". Wicepremier Gliński o obrazie Malczewskiego

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że obowiązkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego było zwrócenie uwagi prokuratury na niejasną proweniencję obrazu Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość". Dzieło ma być licytowane w najbliższy czwartek warunkowo w domu aukcyjnym DESA. Stołeczna prokuratura okręgowa uchyliła postanowienie o przekazaniu dzieła Muzeum Narodowemu.

2022-12-06, 18:34

"Wszystko będzie rozwiązane zgodnie z prawem i sprawiedliwie". Wicepremier Gliński o obrazie Malczewskiego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że resort wiele miesięcy temu informował dom aukcyjny o wątpliwościach dotyczących okoliczności nabycia obrazu o konieczności zbadania tej sprawy. Według niego dom aukcyjny informował opinię publiczną w sposób nieprecyzyjny. Zaznaczył, że miał on już lutym informację o tym, że działania restytucyjne będą podjęte.

- To nie znaczy, że przesądzamy, kto jest właścicielem tego obrazu. My tylko mówimy, że istnieją uzasadnione powody, żeby przeprowadzić badania pochodzenia obrazu i jego historii - wyjaśnił Piotr Gliński. Podkreślił, że w związku z tym w marcu ministerstwo zwróciło się do prokuratury w tej sprawie, aby podjęła działania.


Posłuchaj

Wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński o aukcji obrazu Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

"Dopóki postępowanie prokuratury nie zostanie zakończone, obraz nie trafi do kupującego"

Szef resortu kultury przypomniał, że dopóki postępowanie prokuratury nie zostanie zakończone, obraz nie trafi do kupującego. - Pewnie dom aukcyjny liczy w związku z zainteresowaniem mediów na wyższą cenę, a ja nie jestem o tym przekonany, bo jest to jednak sprzedaż warunkowa i być może to dzieło decyzją sądu, prokuratury pozostanie w domenie Skarbu Państwa - wyjaśnił.

REKLAMA


Posłuchaj

Szef resortu kultury przypomniał, że dopóki postępowanie prokuratury nie zostanie zakończone, obraz nie trafi do kupującego (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Poprzednie postanowienie wydała Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście na wniosek Ministerstwa Kultury w związku z wątpliwościami dotyczącymi okoliczności nabycia obrazu. Stołeczna Prokuratura Okręgowa po analizie materiału dowodowego i przesłuchaniu przedstawicieli domu aukcyjnego i nabywcy obrazu zdecydowała, że obraz może pozostać w DES-ie.

- Na obecnym etapie postępowania nie zachodzą powody do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy i powierzenia go innym podmiotom - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka stołecznej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.

Obraz pozostaje w DES-ie

Postępowanie dowodowe w sprawie obrazu jest kontynuowane. Prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że nikomu nie postawiono zarzutów. Ponieważ obraz pozostaje w DES-ie, to właśnie do domu aukcyjnego należy obowiązek należytego przechowania dzieła.

REKLAMA

Ministerstwo Kultury ma wątpliwości dotyczące wywiezienia obrazu przez jego właściciela z Polski do Niemiec w latach 50. XX wieku.


IAR/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej